Logo for the Journal American Rhododendron Society

Journal American Rhododendron Society

Current Editor:
Dr. Glen Jamieson ars.editor@gmail.com


Volume 60, Number 4
Fall 2006

DLA Ejournal Home | JARS Home | Table of Contents for this issue | Search JARS and other ejournals

R. 'Courtenay Queen'
R. 'Courtenay Queen'
Photo by Harry Wright

 

Journal American
Rhododendron Society

Fall 2006
Vol. 60 No. 4


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

  
Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 525, Niagara Falls, NY 14304-0525. Membership subscription to the American Rhododendron Society $35 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2006 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Botanical Expedition to Northeastern Arunachal Pradesh, India
      by Harold Sweetman
  The Gardens of Ardkinglas Estate: An Historical Perspective, Part II
      by John M. Hammond
The Trek from Hell
      by Garratt Richardson
  Rhododendron Heaven
      by Bill Dale
The Ericaceae of the Pacific Northwest, Part III
      by Wilbur L. Bluhm

Garden Record Keeping, Part IV, Database for Hybrid and Plant Records
      by Shirley and Allan Anderson
Hawaii's Public Vireya Garden or Looking to the Future
      by R.A. "Mitch" Mitchell
  Let's Talk Hybridizing: The Courtenay Five
      by Harry Wright
From The President
      by Len Miller
  From the Executive Director
      by Laura Grant
Bronze Medal Awards   A.R.S. Plant Registry
In Memoriam: Warren E. Berg
      by Fred Whitney
  In Memoriam: Dorothy Knippenberg
      by Al Fitzburgh
Garden Tours: ARS Annual Convention, San Francisco
      by Jerry Reynolds
   

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
LEONARD O. MILLER, D.D.S. TED STECKI FRED WHITNEY
Past President Treasurer Executive Director
MIKE STEWART BILL MANGELS LAURA GRANT
Secretary Webmaster Editor
JUNE WALSH BOB WEISSMAN SONJA NELSON
  
BOARD OF DIRECTORS
2007
HARRY WRIGHT - BRUCE FELLER - DON SMART - KEN GORING
2008
DON POWELL, - BARBARA GINGRAS - JOHN HEINZE - PETER NEUBAUER
2009
ANN GROSS, - PAUL ANDERSON - KARL BERNADY
KENNETH MCDONALD, JR.
 
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, HAROLD E. GREER, STEVE HOOTMAN,
G. DAVID LEWIS, Ph.D., ERIK T. NILSEN, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN,
DONALD H. VOSS, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
  
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Harry Wright, District Director
Ron Knight, Alternate

COWICHAN VALLEY CHAPTER
Ingeborg Woodsworth
FRASER SOUTH CHAPTER
Dalen Bayes
FRASER VALLEY CHAPTER
John Gardner
MT. ARROWSMITH CHAPTER
Ron McMaster
NANAIMO CHAPTER
Allen McRae
NORTH ISLAND CHAPTER
Harry Wright
PEACE ARCH CHAPTER
Sandra Bryson
VANCOUVER
Louis Peterson
VICTORIA
Bill McMillan

Don Smart, District Director
Bill Stipe, Alternate

CASCADE CHAPTER
Don Smart
KOMO KULSHAN CHAPTER
Carol Torset
PILCHUCK CHAPTER
Jerry Rock
SEATTLE CHAPTER
Chip Muller
WHIDBEY ISLAND CHAPTER
Bette Kohlenberger

Don Powell, District Director
Dan Meier, Alternate

JUAN DE FUCA
Carolyn Beard
KITSAP
John Bullivant
LEWIS COUNTY
Joanne Campbell
OLYMPIA
Jennifer Stevens
OLYMPIC PENINSULA
Paul C. Anderson
PENINSULA
Steve Johnson
SHELTON
Jeanne Kinney
TACOMA
Julie & Bill Miller

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Anne Gross, District Director
Rich Aaring, Alternate

EUGENE
Jack Olson
PORTLAND
Kathy Van Veen
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Bob MacIntyre
TUALATIN VALLEY
Ginny Mapes
WILLAMETTE
Wallace Reed

Dr. Paul Anderson, District Director
Tim Walsh, Alternate

CALIFORNIA
Dr. Paul Anderson
DE ANZA
Erika Enos
EUREKA
Paula Trinoskey
HAWAII
Sherla Bertelmann
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Terry Giomi
SO. CALIFORNIA
Fred Renick

Barbara Gingras, District Director
Sally Perkins, Alternate

CAPE COD
Connie LeClair
CONNECTICUT
John Murphy
MAINE
Jerry Goodall
MASSACHUSETTS
George Silverman

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Bruce Feller, District Director
Hank Schannen, Alternate

NEW YORK
Bruce Feller
PRINCETON
Peg Van Patton
TAPPAN ZEE
Gus Cerini

Karel Bernady, District Director
Harold Sweetman, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Michael Mills
LEHIGH VALLEY
Mike Zaia
PINE BARRENS
Ted Stecki
SUSQUEHANNA VALLEY
Bill Hersh
VALLEY FORGE
Robert Smetana

Kenneth McDonald, Jr., District Director
Ann Mangels, Alternate

MASON DIXON
Bill Meyers
MIDDLE ATLANTIC
Sybil Przupek
POTOMAC VALLEY
Jon Wallenmeyer

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Ken Goring, District Director
Joe Coleman, Alternate

AZALEA
Matt Kinzer
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Robert Greenleaf
PIEDMONT
Don Blankenship
SOUTHEASTERN
William Klippel
TENNESSEE VALLEY
Hale Booth
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

John Heinze, District Director
Marty Anderson, Alternate

ANN ARBOR
Bonnie Ion
GREAT LAKES
Dr. Mark Konrad
MIDWEST
John Migas
OZARK CHAPTER
Keith G. Johansson

THE RHODODENDRON SOCIETY OF CANADA
Peter Neubauer, District Director
Rich Birkett, Alternate

RSC ATLANTIC REGION
Penny Gael
RSC NIAGARA REGION
Sondra Meis
RSC TORONTO REGION
Lynne Melnyk

CHAPTERS AT LARGE  

Garth Wedemire, Director
Carl Adam Lehmann, Alternate

DANISH
Jesper Holck Anderson
DUTCH
A.A.T. de Schepper
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
David Stark
SWEDISH
Anders Falkstig
NON CHAPTER




Volume 60, Number 4
Fall 2006

DLA Ejournal Home | JARS Home | Table of Contents for this issue | Search JARS and other ejournals