Logo for the Journal American Rhododendron Society

Journal American Rhododendron Society

Current Editor:
Dr. Glen Jamieson ars.editor@gmail.com


Volume 44, Number 4
Fall 1990

DLA Ejournal Home | JARS Home | Table of Contents for this issue | Search JARS and other ejournals

R. 'Golfer'
R. 'Golfer'
Photo by Chris Trautmann



Journal American
Rhododendron Society

Fall 1990
Vol. 44 No. 4


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

  
Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 1380, Gloucester, VA 23061. Membership subscription to the American Rhododendron Society $26 a year, $25 if paid before December 1. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1990 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.

Issue Contents
A History of Rhododendrons
      by Walter Magor
  Rating Southeastern Rhododendrons
      by Russell Gilkey
Rhododendrons from Seed: A Novice's Perspective
      by Howard Roberts
  Gardening on the San Francisco Peninsula
      by Martha Brockenbrough
Influence of Light and Temperature on Seed Germination of Flame Azalea
      by Asiah Malek, Frank Blazich, Stuart Warren, and James Shelton
  Rhododendron metternichii variety micranthum
Introduction
  by Frank Doleshy
Observations  by Hirokazu Maehara
A Pilgrimage to the Pacific
Northwest

      by Felice Blake
  A Northeastern Rhododendron Landscape
      by Clive Justice
The Pradhan-Lachungpa Rhododendron Expeditions to Northeast Sikkim
      by Udai Pradhan
  A Sonoma Horticultural
Wonderland

      by Barbara Campbell
Rooting It Out
      by Mark Konrad
  Rhododendron Hang-Ups
      by Austin Kennell
Latin and Japanese Plant Names
      by Frank Doleshy
  Freeze R. yakushimanum Seed?
      by John McGuire
President's Column
      by Austin Kennell
  Enjoy Rhododendrons
      by Karen Morebeck
ARS Plant Registry   Bronze Medal Awards
Research Grant Awards - 1990   Plant Award List
Gold Medal Award: Frank L. Doleshy   Gold Medal Award: Polly Hill
Silver Medal Award: E. White Smith   In Memoriam: Gertrude L. Sullivan
      by Bob & Jay Murray

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
AUSTIN C. KENNELL A. RICHARD BROOKS EVERETT E. FARWELL, JR.
Past President Secretary-Treasurer Executive Secretary
HAROLD E. GREER JOE W. JONES BARBARA R. HALL
  Editor  
  ADELE JONES  
  
BOARD OF DIRECTORS
1991
GORDON WYLIE - E. PARKER SMITH - HERBERT A. SPADY, M.D.
FRED S. WINTERS, M.D. - HARRY WISE
1992
CLIVE L. JUSTICE - JEANINE SMITH - ALLAN ANDERSON
MARY BEASLEY
1993
LORI E. GANGSEI - ERNEST L. SCHMIDT - VIRGINIA CRAIG
 
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, L. KEITH WADE, Ph.D.,
MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
  
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Clive L. Justice, District Director
Leslie K.C. Clay, Alternate

COWICHAN VALLEY
Stan Groves
FRASER SOUTH
Leslie Clay
FRASER VALLEY
James Connor
MT. ARROWSMITH
Everett Jefferson
NORTH ISLAND
James Cavers
VANCOUVER
Richard Mossakowski
VICTORIA
Norman Todd

Jeanine Smith, District Director
James Ramsey, Alternate

KOMO KULSHAN
Alan Suchy
SEATTLE CHAPTER
Lynn Watts
WHIDBEY ISLAND
Don Allen

Lori E. Gangsei, District Director
June Sinclair, Alternate

GRAYS HARBOR
Mark Steffens
JUAN DE FUCA
Dr. Frank Skerbeck
LEWIS COUNTY
James Dick
NORTH KITSAP
Jane C. Jacobsen
OLYMPIA
Roberta Powell
OLYMPIC PENINSULA
Dwight Thomas
SHELTON
Walt Elliott
TACOMA
Steven & Lorraine Gangsei

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Gordon Wylie, District Director
Thurston Skei, Alternate

CORVALLIS
John Carnegie
EUGENE
Michael Robert
PORTLAND
Mike Stewart
SIUSLAW
Gene Cockeram
SOUTHWESTERN OREGON
Tom E. Drake
TUALATIN VALLEY
Ron Mapes
WILLAMETTE
Dr. Keith White
YAMHILL COUNTY
Sue Greenlees

E. Parker Smith, District Director
Bill Jenkins, Alternate

CALIFORNIA
Ralph Love, Jr.
DE ANZA
William P. O'Neill
EUREKA
Catherine Weeks
MONTEREY BAY
George Cunningham
NOYO
Helen Morgan
REDWOOD EMPIRE
Michael G. Jones
SO. CALIFORNIA
Gloria Wildharber

Virginia Craig, District Director
Dr. Robert Fox, Alternate

CAPE COD
Dr. Richard Chaikin
CONNECTICUT
Richard Anton
MAINE
Barbara Weinz
MASSACHUSETTS
Henk Borsje

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Allan Anderson, District Director
H.C. Gehnrich, Alternate

NEW JERSEY
David Wuebbens
NEW YORK
Jordon Prince
PRINCETON
Jeanne Gustafson
TAPPAN ZEE
James S. Holmes

Fred S. Winter, M.D., District Director
Francis H. Raughley, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Betts Layman
LEHIGH VALLEY
Bruce Keyser
PINE BARRENS
Paul Kornman
SUSQUEHANNA VALLEY
William A. Hersh
VALLEY FORGE
Jim Gears

Harry Wise, District Director
H. Edward Reiley, Alternate

MASON DIXON
Dr. Homer Elseroad
MIDDLE ATLANTIC
Paul S. James
POTOMAC VALLEY
Donald H. Voss

DISTRICT 10 DISTRICT 11 CHAPTERS AT LARGE

Mary Beasley, District Director
Pete McNees, Alternate

AZALEA
H. Vincent Bell, Jr.
BIRMINGHAM
Joe Donahoo
CHATTAHOOCHEE
Marcia McChesney
PIEDMONT
Dr. John Williamson
SOUTHEASTERN
David L. Dean
WILLIAM BARTRAM
Dr. John H. Paxton

Ernest L. Schmidt, District Director
Lloyd C. Hahn, Alternate

GREAT LAKES
Robert L. Blough
GREAT RIVERS
Helen Hahn
MIDWEST
John Golab
OZARK AREA
Leonard Miller, D.D.S.

Herbert A. Spady, M.D., Director
Leonard Miller, D.D.S., Alternate

DANISH
Peter Borg
SCOTTISH
Edmund A.T. Wright
NON CHAPTER



Volume 44, Number 4
Fall 1990

DLA Ejournal Home | JARS Home | Table of Contents for this issue | Search JARS and other ejournals