Logo for the Journal American Rhododendron Society

Journal American Rhododendron Society

Current Editor:
Dr. Glen Jamieson ars.editor@gmail.com


Volume 55, Number 4
Fall 2001

DLA Ejournal Home | JARS Home | Table of Contents for this issue | Search JARS and other ejournals

R. konori
R. konori, Arfak Mountains, New Guinea
Photo by Hansjörg Brentel


Journal American
Rhododendron Society

Fall 2001
Vol. 55 No. 4


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

  
Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2001 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Sikkim 2000: The Danish Rhododendron Adventure
      by Lene and Ruediger Scheid
  Fifty Years of Azalea Gardening at Callaway
      by Hank Bruno
My Favorite Yashio Azaleas
      by Hideo Suzuki
  What Is An Azalea?
      by Donald H. Voss
Treading the Paths of Dr. Sleumer in the Arfak Mountains
      by Hansjörg Brentel
  Root Weevils: Troublesome Rhododendron Pests
      by Hank Helm
Rhododendron 'Marcia Ann', Grandchild of the ARS Seed Exchange
      by Pat Halligan
  Building a Garden in a Georgia Woodland
      by Joe Coleman
Rhododendron "Futuristic"
      by Dr. Mark Konrad
  Letís Talk Hybridizing, Hybridizing with a Genetic Mission: Line
Breeding

      by Dr. Mark Konrad
Rhododendron maximum
Trekking the Siskiyous
      by Herb Spady
  Commentary: Weeding Challenge
      by Morna B. Stockman
From the President
      by H. Edward Reiley
  From the Executive Director
      by Dee Daneri
Bronze Medal Awards   ARS Plant Registry
George Fraser Day
      by Bill Dale

Glossary in Color: Indumentum
      by Eleanor Philp
Proven Performers: District 5   In Memoriam: C. Vernon May

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
H. EDWARD REILEY DR. LEONARD MILLER MIKE STEWART
Past President Treasurer Executive Director
LYNN WATTS TIMOTHY WALSH DEANNA DANERI
Secretary   Editor
FRANCES BURNS   SONJA NELSON
  
BOARD OF DIRECTORS
2002
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - DR. JOHN THORNTON - PETER NEUBAUER
2003
JOHN HAMMOND - MICHAEL ROBERT - ROLAND MAYNE - THOMAS SCHUETZ
WILLIAM MANGELS
2004
GIFFORD ROBB - BILL STIPE - WERNER BRACK - JAMES RAY HEAD
 
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, HAROLD E. GREER, AUGUST KEHR, Ph.D.
G. DAVID LEWIS, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY, HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
  
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Gifford Robb, District Director
Ken Gibson, Alternate

COWICHAN VALLEY
Ian Anderson
FRASER SOUTH
Trevor Badminton
FRASER VALLEY
Art Pearson
MT. ARROWSMITH
Glen Jamieson
NANAIMO
Chris Southwick
NORTH ISLAND
Paul Wurz
PEACE ARCH
Richard Barszczewski
VANCOUVER
Gerry Gibbens
VICTORIA
Dave Mackas

Bill Stipe, District Director
Dalen Bayes, Alternate

CASCADE
Warren Timmons
KOMO KULSHAN
Sonja Nelson
PILCHUCK CHAPTER
Barbara Blankenship
SEATTLE CHAPTER
Diane Thompson
WHIDBEY ISLAND
Frank Fujioka

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Elaine Sandison
KITSAP
Hank Helm
LEWIS COUNTY
Mike Hedge
OLYMPIA
Connie Klein
OLYMPIC PENINSULA
Leo De Grijs
PENINSULA
Gary Becker
SHELTON
Sue & Rick Penney
TACOMA
Bill Brackman

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Michael Robert, District Director
Mike Bones, Alternate

EUGENE
Michael Robert
PORTLAND
Steve Hopkins
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Jay OíLeary
TUALATIN VALLEY
Paul Brown
WILLAMETTE
Chuck Dehn

Roland Mayne, District Director
Dr. Paul Anderson, Alternate

CALIFORNIA
Bruce Cobbledick
DE ANZA
Pat Ley
EUREKA
Nelda Palmer
HAWAII
Richard Marques
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Robert Goodwin
SO. CALIFORNIA
George Klump

Barbara L. Gingras, District Director
Judith Denberg, Alternate

CAPE COD
Catherine White
CONNECTICUT
Kenneth Graham
MAINE
Rudi Smith
MASSACHUSETTS
Susan Clark

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Werner Brack, District Director
Bruce Feller, Alternate

NEW YORK
Charles Rasweiler
PRINCETON
Hank Schannen
SOUTHERN CONNECTICUT
Herb Yanowitz
TAPPAN ZEE
Marvin Klibonoff

Thomas Schuetz, District Director
Winfield Howe, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Cathy Keim
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Kevin Rooney
SUSQUEHANNA VALLEY
Lewis Brown
VALLEY FORGE
Jim Gears

William A. Mangels, District Director
Donald Voss, Alternate

MASON DIXON
Raymond Smith
MIDDLE ATLANTIC
Frank Pelurie
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

James Ray Head, District Director
G. Hubert Jones, Alternate

AZALEA
G. Hubert Jones
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Ray Allison
PIEDMONT
Dr. T.L. Mellichamp
SOUTHEASTERN
James Ray Head
TENNESSEE VALLEY
Joe Schild
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

John T. Thornton, District Director
John Heinze, Alternate

ANN ARBOR
Bruce Bradley
GREAT LAKES
Ralph Heller
MIDWEST
Harvey Woehick
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Peter Neubauer, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Sheila Stevenson
RSC NIAGARA
Robert Dickhout
RSC TORONTO
Matthew Hilgerdenaar

CHAPTERS AT LARGE  

John M. Hammond, Director
Frank Fujioka, Alternate

DANISH
Henning Christensen
DUTCH
Dr. L. Traas
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Ian Douglas
SWEDISH
Anders Bjorklund
NON CHAPTER




Volume 55, Number 4
Fall 2001

DLA Ejournal Home | JARS Home | Table of Contents for this issue | Search JARS and other ejournals