JARS v45n4 - Table of Contents

R. wardii
Best form of R. wardii , 11,800 feet.
Photo by Warren Berg



Journal American
Rhododendron Society

Fall 1991
Vol. 45 No. 4


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 1380, Gloucester, VA 23061. Membership subscription to the American Rhododendron Society $25 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1992 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
In the Steps of Kingdon-Ward Through Muli
by Warren Berg
Spring On Long Island: The Hess Garden
by Martha Prince
Archibald Menzies & the Discovery of Rhododendron macrophyllum: Part 2
by Clive Justice
Tips for Beginners: How to Transplant a Container-Grown Plant
by Steven Feryok
Art in the Garden
by George Drake
Rhododendron keiskei
by Frank Dorsey
The Application of Stock Plant Etiolation and Stem Banding to the Softwood Cutting Propagation of Indumented Rhododendron Species
by Brian Maynard & Nina
Bassuk
The Flowering of Rhododendron 'Arthur's Choice' x R. ovatum: A Vireya x Evergreen Azalea Hybrid
by J. L. Rouse, E.G Williams,
R. B. Knox
Intriguing Rhododendron stenaulum
by Felice Blake
Windowsill Propagation
by Bea MacDonald
Long Island '92: Highlights of the Convention From the President
by Gordon Wylie
Honorary President: Everett E. Farwell, Jr. Silver Medal Award: Raymond Curtis Huey
Bronze Medal Awards ARS Plant Registry

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
GORDON K. WYLIE A. RICHARD BROOKS HERBERT A. SPADY, M.D.
Past President Secretary-Treasurer Executive Secretary
AUSTIN C. KENNELL ROBERT A. MURRAY BARBARA R. HALL
Editor
SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
1992
CLIVE L. JUSTICE - JEANINE SMITH - ALLAN ANDERSON
MARY BEASLEY
1993
LORI E. GANGSEI - ERNEST L. SCHMIDT - VIRGINIA CRAIG
1994
BARBARA J. CAMPBELL - RICHARD CAVENDER - HAROLD E. GREER
H. EDWARD REILEY - FRED S. WINTERS, M.D.
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, L. KEITH WADE, Ph.D.,
MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Clive L. Justice, District Director
Leslie K.C. Clay, Alternate

COWICHAN VALLEY
Stan Groves
FRASER SOUTH
Leslie Clay
FRASER VALLEY
James Connor
MT. ARROWSMITH
Everett Jefferson
NORTH ISLAND
Jo Ann Foster
VANCOUVER
Richard Mossakowski
VICTORIA
Angus Boyd

Jeanine Smith, District Director
James Ramsey, Alternate

KOMO KULSHAN
Alan Suchy
SEATTLE CHAPTER
Donald E: King
WHIDBEY ISLAND
Don Allen

Lori E. Gangsei, District Director
June Sinclair, Alternate

GRAYS HARBOR
Gary D. Roberson
JUAN DE FUCA
Dr. Frank Skerbeck
LEWIS COUNTY
James Dick
NORTH KITSAP
Douglas Denkers
OLYMPIA
Roberta Powell
OLYMPIC PENINSULA
Warren Berg
SHELTON
Walt Elliott
TACOMA
Fred Whitney

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Richard Cavender, District Director
Thompson E. Drake, Alternate

CORVALLIS
John Carnegie
EUGENE
Robert "Jack" Olson
PORTLAND
Mike Stewart
SIUSLAW
Jan Shepherd
SOUTHWESTERN OREGON
George Guthrie
TUALATIN VALLEY
Pat Sullivan
WILLAMETTE
Sharon Leopold
YAMHILL COUNTY
Sue Greenlees

Barbara J. Campbell, District Director
William P. O'Neill, Alternate

CALIFORNIA
Ralph Love, Jr.
DE ANZA
William P. O'Neill
EUREKA
Tim Walsh
MONTEREY BAY
Barbara Miller
NOYO
Mike Peterson
REDWOOD EMPIRE
Michael G. Jones
SO. CALIFORNIA
Gloria Wildharber

Virginia Craig, District Director
Dr. Robert Fox, Alternate

CAPE COD
Carleton T. Handy
CONNECTICUT
Richard Anton
MAINE
Barbara Weinz
MASSACHUSETTS
Henk Borsje

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Allan Anderson, District Director
H.C. Gehnrich, Alternate

NEW JERSEY
David Wuebbens
NEW YORK
Jordon Prince
PRINCETON
Roger Cook
TAPPAN ZEE
James S. Holmes

Fred S. Winter, M.D., District Director
Francis H. Raughley, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Brian T. Keim
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Paul Kornman
SUSQUEHANNA VALLEY
Linda Brown
VALLEY FORGE
Eva Jackson

H. Edward Reiley, District Director
Jean Beaudry, Alternate

MASON DIXON
Norma C. Day
MIDDLE ATLANTIC
George Keen McLellan
POTOMAC VALLEY
Clifton H. Leatherbury

DISTRICT 10 DISTRICT 11 CHAPTERS AT LARGE

Mary Beasley, District Director
Pete McNees, Alternate

AZALEA
H. Vincent Bell, Jr.
BIRMINGHAM
Jack Andrews
CHATTAHOOCHEE
Dr. Robert B. Greenleaf
PIEDMONT
Dan M. Robinson
SOUTHEASTERN
Robert E. Bowman Jr.
WILLIAM BARTRAM
Dr. John H. Paxton

Ernest L. Schmidt, District Director
Lloyd C. Hahn, Alternate

GREAT LAKES
John F. Heinze
GREAT RIVERS
Helen Hahn
MIDWEST
John Golab
OZARK AREA
Leonard Miller, D.D.S.

Harold E. Greer, Director
Leonard Miller, D.D.S., Alternate

DANISH
Peter Engelsted
SCOTTISH
Edmund A.T. Wright
NON CHAPTER