JARS v54n2 - Table of Contents

R. 'George Fraser'
R. 'George Fraser', a cross by George Fraser.
Photo by Bill Dale


Journal American
Rhododendron Society

Spring 2000
Vol. 54 No. 2


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2000 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
The Gardens of Cornwall: An Enduring Legacy
by Peter Kendall
Estimating Hardiness Using Cold Duration and Extent of Shelter
by Willem A. G. Morsink
Growth Regulators in the Control of Flowering In a Vireya Rhododendron Hybrid
by Richard A. Criley
Those Exciting Rhododendron Epidermal Appendages: Part III: Subgenus Hymenanthes
by Arthur P. Dome
Summer-blooming Weston Hybrids
by C.J. Patterson
In Search of Native Azaleas
by Henry T. Skinner
Let's Talk Hybridizing: Bicolors and Picotees
by Richard Gustafson
Tips for Beginners: A Case for Deadheading
by Mike Trembath
George Fraser Honored at Beacon Hill Park, Victoria, BC
by Bill Dale
Controlled Nutrient System and Rhododendron Culture
by Dr. Mark Konrad
Rhododendrons in the Former Soviet Union: Eastern Carpathian Species, Rhododendron myrtifolium
by Mieczyslaw Czekalski,
August Cieszkowski, Malgorzata
A. Florkowska, Orville M. Lindstrom
From the President
by Lynn Watts
From the Executive Director
by Dee Daneri
Bronze Medal Awards
Herbaceous Native Companion Plants of Eastern and Midwestern United States
by William Dennis
Commentary: .com
by Austin C. Kennell
ARS Plant Registry
In Memoriam: Bruce A. Briggs In Memoriam: Dr. William L. Rhein
In Memoriam: Ellis Moulton Prussing

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
LYNN WATTS H. EDWARD REILEY MIKE STEWART
Past President Treasurer Executive Director
H.C. "BUD" GEHNRICH TIM WALSH DEANNA DANERI
Secretary Editor
JEAN BEAUDRY SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
2000
MICHAEL ROBERT - JERRY FICKES, - SANDRA MCDONALD, Ph.D. - WILBURN SMITH, JR.
NORMAN TODD
2001
GIFFORD ROBB - LAURA KENTALA - ALEXANDER FITZBURGH - DR. ROBERT MEANS
2002
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - DR. JOHN T. THORNTON - JOAN SCHIFF
Technical Reviewers
KENNETH N. E. COX, FRANK L. DOLESHY, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., G. DAVID LEWIS, Ph.D.,
REGISTRAR JAY MURRAY, HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D.,
TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
ARS HOME PAGE: http://www.rhododendron.org
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Gifford Robb, District Director
vacant, Alternate

COWICHAN VALLEY
Janet Gardner
FRASER SOUTH
David Sellars
FRASER VALLEY
Nancy Gray
MT. ARROWSMITH
Glen Jamieson
NANAIMO
Ward Porter
NORTH ISLAND
Harry Wright
PEACE ARCH
Jeanie Robb
VANCOUVER
Joseph Ronsley
VICTORIA
Betty Kennedy

Laura Kentala, District Director
Bill Stipe, Alternate

CASCADE
Don Smart
KOMO KULSHAN
Alan Yoder
PILCHUCK CHAPTER
Jerry Rock
SEATTLE CHAPTER
Diane Thompson
WHIDBEY ISLAND
Jack Lounsberry

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Elaine Sandison
KITSAP
Phyllis Zimmermann
LEWIS COUNTY
Marie Betts
OLYMPIA
Ramona Schultz
OLYMPIC PENINSULA
Dick Savold
PENINSULA
Marlene Buffington
SHELTON
Joanne Campbell
TACOMA
Fred Whitney

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Michael Robert, District Director
Mike Bones, Alternate

CORVALLIS
Ali Sarlak
EUGENE
Michael Robert
PORTLAND
Dick Cavender
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Tom E. Drake
TUALATIN VALLEY
Paul Brown
WILLAMETTE
Ann Gross

Jerry L. Fickes, District Director
Eleanor Philp, Alternate

CALIFORNIA
Bruce Cobbledick
DE ANZA
Bee Brown
EUREKA
Frank Bickner
HAWAII
R.A. "Mitch" Mitchell
MONTEREY BAY
Lindy Martin
NOYO
Barbara D'Arezzo
SO. CALIFORNIA
Bill Paylen

Barbara L. Gingras, District Director
Judith Denberg, Alternate

CAPE COD
Richard Houghton
CONNECTICUT
Corbin Sweeney
MAINE
Bradley Ronco
MASSACHUSETTS
Ian Donovan

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Dr. Alexander R. Fitzburgh, District Director
Werner Brack, Alternate

NEW YORK
Charles Rasweiler
PRINCETON
Hank Schannen
SOUTHERN CONNECTICUT
Alan Hendrickson
TAPPAN ZEE
Alexander Fitzburgh

Wilburn S. Smith, Jr., District Director
Robert M. Wilkinson, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Cathy Keim
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Kevin Rooney
SUSQUEHANNA VALLEY
Joe F. Minahan
VALLEY FORGE
Robert Stamper

Sandra McDonald, Ph.D., District Director
William A. Mangels, Alternate

MASON DIXON
Ann Mangels
MIDDLE ATLANTIC
Alton Hall
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Richard F. Clapp, District Director
Robert Means, Alternate

AZALEA
Jim Pruckler
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Mrs. C. E. Robinson
PIEDMONT
T.L. Mellichamp
SOUTHEASTERN
Patricia Philips
TENNESSEE VALLEY
Burton Johnston
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

John T. Thornton, District Director
John Heinze, Alternate

ANN ARBOR
Bruce Bradley
GREAT LAKES
Chris Trautmann
GREAT RIVERS
J. Patrick Tatum
MIDWEST
Paul Christensen
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Sheila Stevenson
RSC NIAGARA
Lillie Haworth
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

Norman Todd, Director
John M. Hammond, Alternate

DANISH
Joergen Halse
DUTCH
Dr. L. Traas
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Mervyn Kessell
NON CHAPTER