JARS v43n2 - Table of Contents

R. 'Puyallup Centennial'
R. 'Puyallup Centennial'
Photo by Jean Minch



Journal American
Rhododendron Society

Spring 1989
Vol. 43 No. 2


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 14885 S.W. Sunrise Lane, Tigard, OR 97224. Membership subscription to the American Rhododendron Society $21 a year, $20 if paid before December 1. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1989 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Through The Seasons At Planting Fields:
Part One

by Martha Prince
Breeding For Hardy Vireya Rhododendrons
by J. W. Gerdemann
Second Thoughts On Rhododendron Landscapes
by Clive Justice
To Bee Or Not To Bee, That Is The Question
by Weldon Delp
An In-Depth Look At Evergreen Azaleas
by August E. Kehr
More On The 1988 Bhutan Exploration
by Warren Berg
Sweet 'Coralynne'
by Felice Blake
A New Azalea — 'Puyallup Centennial'
by Bob Minnich
Micropropagation Of Flame Azalea
by Frank Blazich & Juan Acedo
Corolla Variations In The Flame Azalea
by L. Clarence Towe
Names Of Plants: Sense and Sound -
Part Five

by Theo Smid
A Pivotal Hybrid Azalea
by Satoshi Yamaguchi &
Yoshiki Hirata
ARS Plant Registry - Spring 1989 Bronze Medal Awards
President's Column
by Harold Greer
The New York Chapter Honors Gordon Jones
In Memoriam: Henry Dumper
by Dorothy Schlaikjer
In Memoriam: Robert Danik
by Weldon Delp
In Memoriam: John Paul Evans, M.D.
by Theo Smid
In Memoriam: Phillip Cornell
by Robert Boddy
In Memoriam: Don F. Dixon
by Ben Briggs
In Memoriam: John Druecker
by Robert Boddy

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
HAROLD E. GREER AUSTIN KENNELL EVERETT E. FARWELL, JR.
Past President Secretary-Treasurer Executive Secretary
WILLIAM TIETJEN JOE W. JONES PAULA L. CASH
Editor
ADELE JONES
BOARD OF DIRECTORS
1989
BOB BADGER - HAROLD JOHNSON - PATRICIA WALTON
DONALD S. KELLAM, JR., M.D.
1990
A. RICHARD BROOKS - ERNEST L. SCHMIDT - E. WHITE SMITH
1991
GORDON WYLIE - E. PARKER SMITH - HERBERT A. SPADY, M.D.
FRED S. WINTERS, M.D. - HARRY WISE
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, L. KEITH WADE, Ph.D.,
MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Harold A. Johnson, District Director
Ian McTaggart-Cowan, Alternate

FRASER VALLEY
Garth Wedemire
NORTH ISLAND
Harry Wright
VANCOUVER
Dr. B. J. Ogdon
VICTORIA
David Dougan

Bob Badger, District Director
Mike Zimmerman, Alternate

KOMO KULSHAN
Ambrose Schultz
SEATTLE CHAPTER
Jeanine Smith
WHIDBEY ISLAND
James Ramsey

E. White Smith, District Director
William H. Lindeman, Alternate

GRAYS HARBOR
Evelyn Sandifur
JUAN DE FUCA
Betty Papierski
LEWIS COUNTY
Walter Wuerth
NORTH KITSAP
Alice Smith
OLYMPIA
Ross Merker
OLYMPIC PENINSULA
James Humphrey
SHELTON
Dr. Franklin W. Herrick
TACOMA
Ben Staab

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Gordon Wylie, District Director
Thurston Skei, Alternate

CORVALLIS
Moira Dempsey
EUGENE
Emma Bowhan
PORTLAND
Eleanor Stubbs
SIUSLAW
Gene Cockeram
SOUTHWESTERN OREGON
Jean Hanna
TUALATIN VALLEY
Clarence Smith
WILLAMETTE
Steve Hawes
YAMHILL COUNTY
Sue Greenlees

E. Parker Smith, District Director
Bill Jenkins, Alternate

CALIFORNIA
Doreen Spellman
DE ANZA
Cheriel Jensen
EUREKA
Catherine Weeks
MONTEREY BAY
George Cunningham
NOYO
Mae E. Lauer
REDWOOD EMPIRE
Dale Underwood
SAN MATEO
Bryant M. Smith
SO. CALIFORNIA
Mark J. Clements

A. Richard Brooks, District Director
Gustav A. L. Mehlquist, Ph.D., Alternate

CAPE COD & ISLANDS
John O'Malley
CONNECTICUT
Frederick Beardsley, M.D.
MAINE
Mark Stavish
MASSACHUSETTS
Ann Reisch

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Patricia Walton, District Director
Allan Anderson, Alternate

NEW JERSEY
Peter F. Leslie
NEW YORK
Jordon Prince
PRINCETON
Martin Borsky, M.D.
TAPPAN ZEE
Alfred E. Hoffman

Fred S. Winter, M.D., District Director
Francis H. Raughley, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Betts Layman
LEHIGH VALLEY
Bruce Keyser
PINE BARRENS
Raymond Rhoads
SUSQUEHANNA VALLEY
Fred Crouse
VALLEY FORGE
Jim Gears

Harry Wise, District Director
H. Edward Reiley, Alternate

MASON DIXON
George Brubaker
MIDDLE ATLANTIC
Sandra McDonald, Ph.D.
POTOMAC VALLEY
Dr. Max E. Byrkit

DISTRICT 10 DISTRICT 11 CHAPTERS AT LARGE

Donald S. Kellam, Jr., District Director
Joe Bradford, Alternate

AZALEA
Shirley Harry
BIRMINGHAM
Joe Donahoo
CENTRAL GULF COAST
Harry F. Ryan, Jr.
CHATTAHOOCHEE
C. E. Robinson
PIEDMONT
R. Gene Bryant
SOUTHEASTERN
David L. Dean
WILLIAM BARTRAM
John C. Kendall

Ernest L. Schmidt, District Director
Lloyd C. Hahn, Alternate

GREAT LAKES
Robert L. Blough
GREAT RIVERS
Stephan Schroeder
MIDWEST
Eugene Paschall, Ph.D.

Herbert A. Spady, M.D., Director

DANISH
Peter Borg
SCOTTISH
Hamish Gunn, Esq.
NON CHAPTER