JARS v55n1 - Table of Contents

2001 Convention: A Rhododendron Odyssey
2001 Convention: A Rhododendron Odyssey
Design by Harold Greer



Journal American
Rhododendron Society

Winter 2001
Vol. 55 No. 1


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2001 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
The New Kurume Azaleas
by Deborah Sauer
Pollen: The Incredible Resource
by Jim Barlup
Let's Talk Hybridizing: Breeding for Dwarf Elepidotes in Nova Scotia
by John Weagle
Crarae Glen Garden in Crisis Appeal by the National Trust for Scotland
by John M. Hammond
Unused Land Becomes a Rhododendron Garden
by Bob Kintigh
Tips for Beginners: First Aid to Frozen Rhododendrons
by Gwen Bell
A Trip to the Rhododendrons of Irian Jaya
by Hansjörg Brentel
Conflicting Epithets in Rhododendron championiae
by Don H. Voss
Nearly Perfect: Earl Sommerville's Native Azalea Garden
by Roger Duvall
Special Companions: Rhododendrons and Blueberries
by Dr. Mark Konrad
A Rhododendron Glossary in Color
by Eleanor Philp
Vireyaholics Arise! Viva Vireya!
by Sherla Bertelmann
2001 - A Rhododendron Odyssey
by 2001 Convention Committee
Changes at the ARS Seed Exchange
by John Nicolella
Announcement of ARS Research Grants
by Dr. Benjamin D. Hall
From the President
by Lynn Watts
George Fraser's Hybrid Travels to Massachusetts From the Executive Director
by Dee Daneri
Bronze Medal Awards ARS Plant Registry
In Memoriam: William L. Tolstead
by Don Yeltman
From the Secretary
by Jean Beaudry
In Memoriam: Howard Austen Short
by Bob George
In Memoriam: Edwin K. "Ed"
Parker
Proven Performers: District 2 In Memoriam: Willet Titus

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
LYNN WATTS H. EDWARD REILEY MIKE STEWART
Past President Treasurer Executive Director
H.C. "BUD" GEHNRICH TIMOTHY WALSH DEANNA DANERI
Secretary Editor
JEAN BEAUDRY SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
2001
GIFFORD ROBB - LAURA KENTALA - ALEXANDER FITZBURGH
DR ROBERT MEANS
2002
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - DR. JOHN THORNTON - JOAN SCHIFF
2003
JOHN HAMMOND - MICHAEL ROBERT - ROLAND MAYNE - THOMAS SCHUETZ
WILLIAM MANGELS
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, FRANK L. DOLESHY, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., G. DAVID LEWIS, Ph.D.
REGISTRAR JAY MURRAY, HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Gifford Robb, District Director
Ken Gibson, Alternate

COWICHAN VALLEY
Janet Gardner
FRASER SOUTH
David Sellars
FRASER VALLEY
Nancy Gray
MT. ARROWSMITH
Glen Jamieson
NANAIMO
Ward Porter
NORTH ISLAND
Paul Wurz
PEACE ARCH
Richard Barszczewski
VANCOUVER
Joseph Ronsley
VICTORIA
Betty Kennedy

Laura Kentala, District Director
Bill Stipe, Alternate

CASCADE
Warren Timmons
KOMO KULSHAN
Alan Yoder
PILCHUCK CHAPTER
Jerry Rock
SEATTLE CHAPTER
Diane Thompson
WHIDBEY ISLAND
Frank Fujioka

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Elaine Sandison
KITSAP
Phyllis Zimmermann
LEWIS COUNTY
Marie Betts
OLYMPIA
Connie Klein
OLYMPIC PENINSULA
Leo De Grijs
PENINSULA
Marlene Buffington
SHELTON
Sue & Rick Penney
TACOMA
Fred Whitney

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Michael Robert, District Director
Mike Bones, Alternate

EUGENE
Michael Robert
PORTLAND
Dick Cavender
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Tom E. Drake
TUALATIN VALLEY
Paul Brown
WILLAMETTE
Ann Gross

Roland Mayne, District Director
Dr. Paul Anderson, Alternate

CALIFORNIA
Bruce Cobbledick
DE ANZA
Pat Ley
EUREKA
Nelda Palmer
HAWAII
R.A. "Mitch" Mitchell
MONTEREY BAY
Lindy Martin
NOYO
Barbara D'Arezzo
SO. CALIFORNIA
Bill Paylen

Barbara L. Gingras, District Director
Judith Denberg, Alternate

CAPE COD
Richard Houghton
CONNECTICUT
Kenneth Graham
MAINE
Bradley Ronco
MASSACHUSETTS
Susan Clark

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Dr. Alexander R. Fitzburgh, District Director
Werner Brack, Alternate

NEW YORK
Charles Rasweiler
PRINCETON
Hank Schannen
SOUTHERN CONNECTICUT
Herb Yanowitz
TAPPAN ZEE
Marvin Klibonoff

Thomas Schuetz, District Director
Winfield Howe, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Cathy Keim
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Kevin Rooney
SUSQUEHANNA VALLEY
Joe Minahan
VALLEY FORGE
Jim Gears

William A. Mangels, District Director
Donald Voss, Alternate

MASON DIXON
Ann Mangels
MIDDLE ATLANTIC
Alton Hall
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Richard F. Clapp, District Director
Robert Means, Alternate

AZALEA
Hubert Jones
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Ray Allison
PIEDMONT
Dr. T.L. Mellichamp
SOUTHEASTERN
Patricia Philips
TENNESSEE VALLEY
Joe Schild
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

John T. Thornton, District Director
John Heinze, Alternate

ANN ARBOR
Bruce Bradley
GREAT LAKES
Ralph Heller
MIDWEST
Harvey Woehick
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Sheila Stevenson
RSC NIAGARA
Robert Dickhout
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

John M. Hammond, Director
Frank Fujioka, Alternate

DANISH
Joergen Halse
DUTCH
Dr. L. Traas
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Ian Douglas
SWEDISH
Anders Bjorklund
NON CHAPTER