JARS v63n4 - Table of Contents


R. 'Cimarron Sun' x R. 'Big Deal'
R. 'Cimarron Sun' x R. 'Big Deal'
Photo by Jim Barlup

Journal American
Rhododendron Society

Fall 2009
Vol. 63 No. 4


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 525, Niagara Falls, NY 14304-0525. Membership subscription to the American Rhododendron Society $35 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2009 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Designing with Low Growing Azaleas
      by Connie Leclair
  Lichens or Not - A Perspective
      by Frances Burns
Rhododendron Hybrids of the Waterer Family Dynasty
      by Clive Justice
  Regional Musings: Some Early Rhodo Species in a BC Garden
      by Harold Fearing
East x West - Intermediary Hybrids
      by Jim Barlup
  The Word: Xylem
      by Bruce Palmer
Mycorrhiza, and the Gardening Benefits of Charcoal
      by Glen Jamieson
  Nepal: Our Ultimate Rhodo Flowering Experience!
      by Ian Chalk
Soil Carbonization and Its Implications
      by Scott Bidstrup
  I Love Greenhouses!
      by E. White Smith
Tips for Beginners: The Cornell Powdery Mildew Cure
      by Frances Burns
  Tips for Beginners: Homemade Deer Repellents
      by Don Hyatt
Poet's Laurel (Danae racemosa) A Shade-loving Companion Plant for Rhododendrons
      by Matt Warlick

Come! See! Hear! The Eastern Challenge, ARS Annual Convention on Long Island, New York, May 14-17
      by Wing Fong
From The President
      by Ted Stecki
  From the Editor
      by Glen Jamieson
Regional Musings: Rhododendrons in Florida
      by Jim Norquest
  ARS and Middle Atlantic Chapter Receive Recognition and Awards
      by Sandra McDonald
A.R.S. Plant Registry   Bronze Medal Awards
In Memoriam: Fran Rutherford
      by E. White Smith
In Memoriam: W. H. (Bill) Brackman
      by Fred Whitney
Tips for Beginners: Coir - A Wise Choice    

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
TED STECKI BRUCE FELLER DON SMART
Past President Treasurer Executive Director
FRED WHITNEY BILL MANGELS LAURA GRANT
Secretary Webmaster Editor
KATH COLLIER BOB WEISSMAN GLEN JAMIESON, Ph.D.
  
BOARD OF DIRECTORS
2010
RON KNIGHT - W.A. STIPE - MARVIN FISHER - KEN GOHRING
2011
DON POWELL - SALLY PERKINS - LARRY COLEMAN - ANITRA LAYCOCK
2012
BOB MACINTYRE - TIM WALSH - KAREL BERNADY - ANN MANGELS
 
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, HAROLD E. GREER, STEVE HOOTMAN, STEVE KREBS, Ph.D.
G. DAVID LEWIS, Ph.D., ERIK T. NILSEN, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D., KATHY VAN VEEN
DONALD H. VOSS, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
  
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Ron Knight, District Director
vacant, Alternate

COWICHAN VALLEY
David Annis
FRASER SOUTH
Harold Fearing
FRASER VALLEY
Jill Futros
MT. ARROWSMITH
John England
NANAIMO
Paul Lawry
NORTH ISLAND
Diana Scott
PEACE ARCH
Ken Parker
VANCOUVER
Joanne Ronsley
VICTORIA
Margaret deWeese

Bill Stipe, District Director
Warren Timmons III, Alternate

CASCADE
Don Smart
KOMO KULSHAN
Carol Torset
PILCHUCK
Barbara Blankenship
SEATTLE
Jeanine Smith
WHIDBEY ISLAND
Bill Stipe

Don Powell, District Director
Dan Meier, Alternate

JUAN DE FUCA
Sonja Rotter
KITSAP
John Bullivant
LEWIS COUNTY
Joanne Campbell
OLYMPIA
Jeff Dickinson
OLYMPIC PENINSULA
Kathleen Bradford
PENINSULA
Steve Johnson
SHELTON
Joanne Campbell
TACOMA
Julie & Bill Miller

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Bob MacIntyre, District Director
Dave Collier, Alternate

EUGENE
Helen Baxter
PORTLAND
Kath Collier
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Liz Hultin
TUALATIN VALLEY
Bronson Adams
WILLAMETTE
Wallace Reed

Tim Walsh, District Director
Richard Jones, Alternate

CALIFORNIA
Elaine Sedlack
DE ANZA
Michael Ekberg
EUREKA
Tim Walsh
HAWAII
Ray Schimpf
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Rosalie Stanley
SO. CALIFORNIA
John Morris

Sally Perkins, District Director
Barbara Gingras, Alternate

CAPE COD
Wynn Palmisano
CONNECTICUT
Frans Krot
MAINE
Gerald Tipton
MASSACHUSETTS
Susan & Douglas Harding

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Marvin Fisher, District Director
vacant, Alternate

NEW YORK
Jim Fry
PRINCETON
Peg Van Patton
TAPPAN ZEE
Gus Cerini

Karel Bernady, District Director
Harold Sweetman, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Linda Hartnett
LEHIGH VALLEY
Mike Zaia
PINE BARRENS
Ted Stecki
SUSQUEHANNA VALLEY
Linda Brown
VALLEY FORGE
Robert Smetana

Ann Mangels, District Director
Don Hyatt, Alternate

MASON DIXON
Ray Smith
MIDDLE ATLANTIC
Celia Porter Dollarhide
POTOMAC VALLEY
Bob McWhorter

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Ken Gohring, District Director
vacant, Alternate

AZALEA
Hugh Denny
CHATTAHOOCHEE
Robert Greenleaf
PIEDMONT
Don Blankenship
SOUTHEASTERN
Donald Johnson
TENNESSEE VALLEY
Hale Booth
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

Larry Coleman, District Director
Marty Anderson, Alternate

ANN ARBOR
Bonnie Ion
GREAT LAKES
Jim Browning
MIDWEST
Fred Stanton
OZARK CHAPTER
Leonard Miller

THE RHODODENDRON SOCIETY OF CANADA
Anitra Laycock, District Director
Christopher Hopgood, Alternate

RSC ATLANTIC REGION
Ruth Jackson
RSC NIAGARA REGION
Sondra Meis
RSC TORONTO REGION
Richard Birkett

CHAPTERS AT LARGE  

Garth Wedemire, Director
Carl Adam Lehmann, Alternate

DANISH
Gert Mossin
DUTCH
A.A.T. de Schepper
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
David Stark
SWEDISH
Stefan Salomonson
NON CHAPTER



 Contact the American Rhododendron Society