JARS v40n2 - Table of Contents


R. macrophyllum
R. macrophyllum
Photo by Dallas Boge



Journal American
Rhododendron Society

Spring 1986
Vol. 40 No. 2


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 1380, Gloucester, VA 23061. Membership subscription to the American Rhododendron Society $25 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1992 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
The 1985 American Expedition to Western Yunnan
by Warren Berg
Mt. Yalongshan, Northern Yunnan and the Nashi Kingdom
by Jerry Coe
Propagation of Rhododendron chapmanii by Stem Cuttings
by William Gensel &
Frank Blazich
The Ross-Boge Rhododendron macrophyllum Expedition
by Dallas Boge
Kingdon-Ward's "Pink Baby"
by Felice Blake
The Application
by Bob Ross
The Ten Best Dwarfs For the Rock Garden
by Norman Todd
Some Thoughts On Entering a Rhododendron Show
by Paula Cash
Paradise 9° Below the Arctic Circle
by David Mitchell
Rhododendron Pediatrics
by Mark Konrad, M.D.
De-ja Vu
by Austin Kennell
California Rhododendron Hybrids
by Parker Smith
Bear Garden Farm: Trials and Errors
by John Buschmann
Mervyn Kessel Presented ARS Grant
by August Kehr, Ph.D.
Rhododendrons: The Adaptability Connection
by Carolyn Lewis
The International Rhododendron
Union

by Ralph Sangster
Ed Parker, Plant Registrar, Retires
by Ed Egan
ARS Plant Registry
Bronze Medal Awards
Members' Forum
by Emil Bohnel
Notes On Plant Registration
by Jay Murray
In Memoriam: Dietrich G. Hobbie
by Hans Andre Schultz
In Memoriam: Donald McClure
by Bob Badger
In Memoriam: Chris Curtis
by Robert Ticknor, Ph.D.
In Memoriam: Robert D. Gartrell
by Donald Voss

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
WILLIAM TIETJEN AUSTIN KENNELL HAROLD E. GREER
Past President Secretary-Treasurer Executive Secretary
MRS. JANET BINFORD TED VAN VEEN PAULA L. CASH
Editor
ADELE JONES
BOARD OF DIRECTORS
1986
BOB BADGER - HAROLD JOHNSON - ROBERT A. MURRAY
JOSEPH H. COLEMAN, D.M.D
1987
A. RICHARD BROOKS - DONALD W. PADEN, Ph.D. - E. WHITE SMITH
1988
EDWARD W. COLLINS - EVERETT E. FARWELL, JR.- HERBERT A. SPADY M.D.
DONALD W. HYATT - FRANKLIN H. WEST M.D.
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
DR. AUGUST KEHR, DR. GUSTAV MEHLQUIST,
REGISTRAR JAY MURRAY, DR. HERBERT A. SPADY,
DR. ROBERT TICKNOR, TED VAN VEEN, DR. L. KEITH WADE
MARK WIDRLECHNER
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Harold A. Johnson, District Director
Dr. Robert Rhodes, Alternate

KOMO KULSHAN
Cora Zoberst
NORTH ISLAND
Harry Wright
VANCOUVER
Les Clay
VICTORIA
W.A. Dale

Bob Badger, District Director
Mike Zimmerman, Alternate

SEATTLE CHAPTER
Bob McNulty
WHIDBY ISLAND
Don Milliken

E. White Smith, District Director
William H. Lindeman, Alternate

GRAYS HARBOR
David Barrett
JUAN DE FUCA
Dr. Frank Skerbeck
LEWIS COUNTY
Shirley Fullerton
NORTH KITSAP
Ned Nunamaker
OLYMPIA
Dave Jewell
OLYMPIC PENINSULA
Toru Araki
SHELTON
Gordon Jacobson
TACOMA
Kevin Shea

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Dr. Herbert A. Spady, District Director
Day Farrald, Alternate

CORVALLIS
Parke Young
EUGENE
Gordon Wylie
PORTLAND
Linda Rumgay
SIUSLAW
Helen Baxter
SOUTHWESTERN OREGON
Jay O'Leary, M.D.
TUALATIN VALLEY
Dallas Boge
WILLAMETTE
Don McCann

Everett E. Farwell, Jr., District Director
Parker Smith, Alternate

CALIFORNIA
Kay Riddell
DE ANZA
Charles Miller
EUREKA
Marion Coit
MONTEREY BAY
Alene Crouter
NOYO
John S. Druecker
REDWOOD EMPIRE
Richard T. Parle, Jr.
SAN MATEO
Vivian K. Hawkins
SO. CALIFORNIA
William Paylen

A. Richard Brooks, District Director
Willard Hunnewell, Alternate

CONNECTICUT
Frans Krot
MASSACHUSETTS
Dr. Dorothy G. Swift

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Robert A. Murray, District Director
Sydney V. Burns, Alternate

NEW JERSEY
L. Malcolm Clark
NEW YORK
H. C. Gehnrich
PRINCETON
Richard H. Gustafson
TAPPAN ZEE
Alfred E. Hoffman

Edward W. Collins, District Director
Fred Winter, M.D., Alternate

PHILADELPHIA
Norman E. Sumner
PINE BARRENS
Raymond Rhoads
SUSQUEHANNA VALLEY
Raymond D. Carter
VALLEY FORGE
Francis H. Raughley, Jr.

Donald W. Hyatt, District Director
Harry Wise, Alternate

MASON DIXON
Harold Reiley
MIDDLE ATLANTIC
David Lay
POTOMAC VALLEY
Jack D. Ayers, Ph.D.

DISTRICT 10 DISTRICT 11 CHAPTERS AT LARGE

Donald S. Kellam. Jr., M.D., Alternate

AZALEA
Ralph D. Griffin
BIRMINGHAM
Gordon Faulkner
CENTRAL GULF COAST
Harry F. Ryan Jr.
COOSA
Joseph R. Creitz
PIEDMONT
Roger J. Martin
SOUTHEASTERN
Dr. Russell Gilkey
WILLIAM BARTRAM
Boris F. Bauer

Donald W. Paden, Ph.D., District Director
Judson Brooks, Alternate

GREAT LAKES
Thomas L. Ring, M.D.
INDIANA
Robert Adams
MIDWEST
Kay Moats

Franklin H. West, M.D., Director

DANISH
Ole Rolf Jacobsen
SCOTTISH
Hamish Gunn, Esq.
NON CHAPTER