JARS v50n4 - Table of Contents

R. 'Peter Tigerstedt'
R. 'Peter Tigerstedt'
Photo by Marjatta Uosukainen



Journal American
Rhododendron Society

Fall 1996
Vol. 50 No. 4


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1999 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Secrets to Beautiful Rhododendron Garden Design
by Joe Parks
Rhododendrons in the Canadian Rainforest
by Ray Talbot
Breeding Cold-Hardy Rhododendrons
by Peter M.A. Tigerstedt &
Marjatta Uosukainen
Tips for Beginners: Hybridizing Notes Collecting, Cleaning and Storing Seed
by Jim Barlup
Evergreen Azaleas in Southern Ontario
by Nancy H. Traill
Rhododendron 'Good Doers'
by Franklin H. West
Polyploids in Rhododendron Breeding
by August E. Kehr
Crosshills Garden
by Christopher Fairweather
Rhododendron catawbiense f. insularis
by Robert L. Schwind
A Garden For All Seasons
by Peter Kendall
Will All the White-Flowered Catawbienses Please Stand Up!
by Henry R. (Hank) Helm
New Companion Plants: Clethra Comeback
by L. Clarence Towe
Rhododendrons for Winter Pleasure
by Wade Waddell
From the President
by Herbert A. Spady, M.D.
Commentary: What's the Point?
by Donald H. Voss
Commentary: The Paradigm Bell
by Dr. M.J. Harvey
Nurserymen Honor Robert Ticknor In Hall of Fame The Rhododendron Page on the World Wide Web
by Robert McKenzie
ARS Plant Registry
Bronze Medal Awards In Memoriam: Walter Kern
Chapters Honor Members In Memoriam: Jean Malmo
In Memoriam: Bernie Swenson

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
HERBERT A. SPADY, M.D. H.C. "BUD" GEHNRICH JEANINE SMITH
Past President Treasurer Executive Director
A. RICHARD BROOKS GERALD E. NUTTER BARBARA R. HALL
Editor
SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
1997
JEAN BEAUDRY - BARBARA J. CAMPBELL - RICHARD CAVENDER - HAROLD E. GREER
WILBURN S. SMITH JR.
1998
LESLIE K.C. CLAY - LAURA KENTALA - RICHARD H. GUSTAFSON - EDWARD COLLINS
1999
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - LEONARD O. MILLER, D.D.S. - JOAN SCHIFF
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., C. DAVID LEWIS, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Leslie K.C. Clay, District Director
Everett Jefferson, Alternate

COWICHAN VALLEY
Charlie Raymond
FRASER SOUTH
Bobby Ogdon
FRASER VALLEY
Yolanta Siwinski
MT. ARROWSMITH
Mary Parker
NANAIMO
Donna Porter
NORTH ISLAND
Robin Harrison
PEACE ARCH
Peter Knoepfel
VANCOUVER
Carolyn Finlay
VICTORIA
Joe Harvey

Laura Kentala, District Director
Charles H. "Chip" Muller, Alternate

CASCADE
Doug Crane
KOMO KULSHAN
Chester Haynes
PILCHUCK CHAPTER
Amby Schultz
SEATTLE CHAPTER
Lynden Watts
WHIDBEY ISLAND
Don Lee

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Dorothy Skerbeck
LEWIS COUNTY
Ann Hoffman
NORTH KITSAP
William O'Neill
OLYMPIA
Don Clark
OLYMPIC PENINSULA
James Middleton
SHELTON
Barbara Nimrick
TACOMA
E. White Smith

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Richard Cavender, District Director
Thompson E. Drake, Alternate

CORVALLIS
Anita Hutchins
EUGENE
Mike Hopewell
PORTLAND
Dave Collier
SIUSLAW
James Smith
SOUTHWESTERN OREGON
Jay O'Leary
TUALATIN VALLEY
MaBelle McCornack
WILLAMETTE
Jason Ashford

Barbara J. Campbell, District Director
Jerry L. Fickes, Alternate

CALIFORNIA
Paul Anderson
DE ANZA
Bee Brown
EUREKA
Don Wallace
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Frank Collins
REDWOOD EMPIRE
Parker Smith
SO. CALIFORNIA
Jim Jaeger

Barbara L. Gingras, District Director
Margaret (Peggy) Taylor, Alternate

CAPE COD
Phyllis Laking Hunt
CONNECTICUT
R. Steven Fratoni
MAINE
William Kautzmann
MASSACHUSETTS
Joe Parks

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Richard H. Gustafson, Ph.D., District Director
Dr. Alexander R. Fitzburgh, Alternate

NEW YORK
Albert J. Muller
PRINCETON
Robert Warren
TAPPAN ZEE
Allan Anderson

Wilburn S. Smith, Jr., District Director
Robert M. Wilkinson, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Howard Roberts
LEHIGH VALLEY
Bruce Keyser
PINE BARRENS
Marshall "Bud" Gressman
SUSQUEHANNA VALLEY
John P. Bartlett
VALLEY FORGE
Winfield Howe

Jean Beaudry, District Director
Sandra McDonald, Alternate

MASON DIXON
J. Russell Parsons
MIDDLE ATLANTIC
C. Ray Doggett
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Edward D. Collins, District Director
Richard F. Clapp, Alternate

AZALEA
Avis Aronovitz
BIRMINGHAM
Jack Andrews
CHATTAHOOCHEE
Robert B. Greenleaf
PIEDMONT
Dr. Robert Means
SOUTHEASTERN
Edward D. Collins
TENNESSEE VALLEY
Rudolph A. Hoppe, M.D.
WILLIAM BARTRAM
Dr. R.H. Bowick

Leonard O. Miller, District Director
Susan Boatman, Alternate

ANN ARBOR
Robert A. Day
BLUEGRASS
Maynard Van Horn
GREAT LAKES
Harry Johnson
GREAT RIVERS
J. Patrick Tatum
MIDWEST
Roger Dunlap
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Owen Holland
RSC NIAGARA
Jackie Looye
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

Harold E. Greer, Director
John M. Hammond, Alternate

DANISH
Torben Stein
DUTCH
T. Huisman
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Mervyn Kessell
NON CHAPTER