JARS v52n1 - Table of Contents

R. 'Fretz Red #9'
'Fretz Red #9', a cross grown and selected by
Lyall Fretz, Vineland, Ontario

Photo by Lyall Fretz


Journal American
Rhododendron Society

Winter 1998
Vol. 52 No. 1


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1999 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
DNA Changes Accompanying the Evolution of Plant Species
by Dr. Benjamin D. Hall
Darwin and Hooker: Azaleas and Rhododendrons, Part I
by Duncan M. Porter
New Darjeeling Park Preserves Native Rhododendrons
by Praveen Mukhia
The Rhododendron Species Foundation, A New Beginning
by Steve Hootman
Watts With the Species: Rhododendron brachycarpum
by Lynn Watts
Honey Fungus: The Story of A Deadly Takeover
by Leslie Drew
1999 ARS Convention: Whidbey Island Preview
by Kristi O'Donnell
Niagara '98 - Growing Rhododendrons On-The-Edge
by Nicholas Yarmoshuk, Lyall
Crober, Bob Dickout, Peter Phelps
ARS Plant Awards - 1997
by Elsie Watson
Announcement of Research Grants
by Dr. Benjamin D. Hall
From the President
by H.C. "Bud" Gehnrich
From the Executive Director
by Dee Daneri
ARS Annual Convention in Vancouver
by Anne Berry
From the Editor
by Sonja Nelson
Western Regional Conference
by Chuck Miller
Northeast Regional Conference
by Bob Wilkinson
Bronze Medal Awards ARS Plant Registry
In Memoriam: Jo Burr
by Bob and Coleen George
Letter to the Editor
by Matt Zack
In Memoriam: John Basford
by Mervyn Kessell, John Hammond,
Martha Prince
In Memoriam: Col. Raymond H. Goodrich (USA Ret.)
by George Ring
In Memoriam: Ernest Dzurick
by Lynn Watts, Warren Berg,
Frank Doleshy, Milt Tanggard
In Memoriam: Lyman Clark
In Memoriam: Renee Guerin Hill

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
H.C. "BUD" GEHNRICH H. EDWARD REILEY LYNN WATTS
Past President Treasurer Executive Director
HERBERT A. SPADY, M.D. GERALD E. NUTTER DEANNA DANERI
Secretary Editor
JEAN BEAUDRY SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
1998
LESLIE K.C. CLAY - LAURA KENTALA - RICHARD H. GUSTAFSON - EDWARD COLLINS
1999
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - LEONARD O. MILLER, D.D.S. - JOAN SCHIFF
2000
CHARLES MILLER - SANDRA MCDONALD, Ph.D. - WILBURN SMITH, JR.
MIKE STEWART - NORMAN TODD
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., C. DAVID LEWIS, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Leslie K.C. Clay, District Director
Everett Jefferson, Alternate

COWICHAN VALLEY
Margaret deWeese
FRASER SOUTH
Bobby Ogdon
FRASER VALLEY
Yolanta Siwinski
MT. ARROWSMITH
Hilda Pearce
NANAIMO
Craig Clarke
NORTH ISLAND
Robin Harrison
PEACE ARCH
Gifford Robb
VANCOUVER
Carolyn Finlay
VICTORIA
Betty Kennedy

Laura Kentala, District Director
Charles H. "Chip" Muller, Alternate

CASCADE
Doug Crane
KOMO KULSHAN
Chester Haynes
PILCHUCK CHAPTER
Wayne McPherson
SEATTLE CHAPTER
Stan Hungerford
WHIDBEY ISLAND
Jack Lounsberry

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Elaine Sandison
KITSAP
Mike Nunamaker
LEWIS COUNTY
Marie Betts
OLYMPIA
Dan Meier
OLYMPIC PENINSULA
Dick Savold
PENINSULA
Marlene Buffington
SHELTON
Ross Tocher
TACOMA
Stan Pugh

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Mike Stewart, District Director
Michael Robert, Alternate

CORVALLIS
Ali Sarlak
EUGENE
Bob Kintigh
PORTLAND
Dave Collier
SIUSLAW
James Smith
SOUTHWESTERN OREGON
Lois Strong
TUALATIN VALLEY
Jeff Cheyne
WILLAMETTE
Jason Ashford

Charles D. Miller, District Director
Jerry L. Fickes, Alternate

CALIFORNIA
Fred Cummings
DE ANZA
Bob & Diane Weissman
EUREKA
Frank Bickner
HAWAII
R.A. "Mitch" Mitchell
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Frank Collins
REDWOOD EMPIRE
Parker Smith
SO. CALIFORNIA
Fred Renick

Barbara L. Gingras, District Director
Margaret (Peggy) Taylor, Alternate

CAPE COD
Richard White
CONNECTICUT
R. Steven Fratoni
MAINE
William Kautzmann
MASSACHUSETTS
Charles Patterson
SOUTHERN CONNECTICUT
Leo Sandmann

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Richard H. Gustafson, Ph.D., District Director
Dr. Alexander R. Fitzburgh, Alternate

NEW YORK
Brendan Earls
PRINCETON
Robert Warren
TAPPAN ZEE
Jean Lange

Wilburn S. Smith, Jr., District Director
Robert M. Wilkinson, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Tom Conover
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Kevin Rooney
SUSQUEHANNA VALLEY
Joe Minahan
VALLEY FORGE
Robert Stamper

Sandra McDonald, Ph.D., District Director
William A. Mangels, Alternate

MASON DIXON
John Kaylor
MIDDLE ATLANTIC
Douglas Jolley
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Edward D. Collins, District Director
Richard F. Clapp, Alternate

AZALEA
Avis Aronovitz
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Helen Robinson
PIEDMONT
T.L. Mellichamp
SOUTHEASTERN
Edward W. Collins
TENNESSEE VALLEY
Rudolph A. Hoppe, M.D.
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

Leonard O. Miller, District Director
Susan Boatman, Alternate

ANN ARBOR
Robert A. Day
GREAT LAKES
Chris Trautmann
GREAT RIVERS
J. Patrick Tatum
MIDWEST
Roger Dunlap
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Ken Shann¡k
RSC NIAGARA
Lillie Haworth
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

Norman Todd, Director
John M. Hammond, Alternate

DANISH
Torben Stein
DUTCH
Tijs Huisman
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Mervyn Kessell
NON CHAPTER