JARS v63n1 - Table of Contents

R. 'Conversation Piece'
R. 'Conversation Piece'
Photo by Don Voss

Journal American
Rhododendron Society

Winter 2009
Vol. 63 No. 1


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 525, Niagara Falls, NY 14304-0525. Membership subscription to the American Rhododendron Society $35 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2009 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.

Issue Contents
Plant Hunting on Mount Kinabalu, Sabah, Borneo, May 2008
by Glen Jamieson
  The Glenn Dale Azaleas: A History as Told by The Azalean, Part III
by William C. Miller III
How Plants Get Too Many Names
by Donald H. Voss
  I Dare You...I Double Dare You!
by Sherla Bertelmann
Tips for Beginners: Allan Murray's Notes on Fertilizer
by Siegfried O. Kemmler
  ARS Western Regional Conference, Hilo Hawaii
by Sherla Bertelmann
Rhododendron of the Year Awards, 2009
by Ray Smith
  Revisiting Polyploids
by Dr. Mark Konrad
The Word: Metabolism
by Bruce Palmer
  One Man's Dream
by Sherla Bertelmann
From The President
by Fred Whitney

From the Editor
by Sonja Nelson
Digital Photography of Upper Leaf Surface Hairs on Unfolding Leaves of Hymenanthes Rhododendrons
by Willem Morsink
  The Peaceful Spot
by Bill Miller
Photo Gallery
by Bill Spohn
A.R.S. Plant Registry   Winter Season Care for Rhododendrons
Bronze Medal Awards Announcement of ARS Research Grants
In Memoriam: William Mark Zurich, Jr.
by Karel Bernady
In Memoriam: Folmer Sogaard
by Joanne Campbell
In Memoriam: Dora Kreiss
by Norm Todd, Kay & Robert Kreiss
  In Memoriam: Francis Raughley, Jr.
by Valley Forge Chapter
In Memoriam: Dr. Lawton C. Thomas In Memoriam: William Griswold

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
FRED WHITNEY TED STECKI DON SMART
Past President Treasurer Executive Director
LEONARD O. MILLER, D.D.S. BILL MANGELS LAURA GRANT
Secretary Webmaster Editor
JUNE WALSH BOB WEISSMAN SONJA NELSON
  
BOARD OF DIRECTORS
2009
ANNE GROSS - PAUL ANDERSON - KARL BERNADY - KENNETH MCDONALD, JR.
2010
RON KNIGHT - W.A. STIPE - BRUCE FELLER - DAVID ROYSTER
2011
DON POWELL - SALLY PERKINS - LARRY COLEMAN - ANITRA LAYCOCK
 
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, HAROLD E. GREER, STEVE HOOTMAN, STEVE KREBS, Ph.D.
G. DAVID LEWIS, Ph.D., ERIK T. NILSEN, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D., KATHY VAN VEEN
DONALD H. VOSS, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
  
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Ron Knight, District Director
Ron McMaster, Alternate

COWICHAN VALLEY CHAPTER
David Annis
FRASER SOUTH CHAPTER
Harold Fearing
FRASER VALLEY CHAPTER
Jill Futros
MT. ARROWSMITH CHAPTER
John England
NANAIMO CHAPTER
Paul Lawry
NORTH ISLAND CHAPTER
Diana Scott
PEACE ARCH CHAPTER
Ken Parker
VANCOUVER
Joanne Ronsley
VICTORIA
Margaret deWeese

Bill Stipe, District Director
Warren Timmons III, Alternate

CASCADE CHAPTER
Don Smart
KOMO KULSHAN CHAPTER
Carol Torset
PILCHUCK CHAPTER
Barbara Blankenship
SEATTLE CHAPTER
Jeanine Smith
WHIDBEY ISLAND CHAPTER
Bill Stipe

Don Powell, District Director
Dan Meier, Alternate

JUAN DE FUCA
Sonja Rotter
KITSAP
John Bullivant
LEWIS COUNTY
Joanne Campbell
OLYMPIA
Jeff Dickinson
OLYMPIC PENINSULA
Kathleen Bradford
PENINSULA
Steve Johnson
SHELTON
Joanne Campbell
TACOMA
Julie & Bill Miller

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Anne Gross, District Director
Rich Aaring, Alternate

EUGENE
Helen Baxter
PORTLAND
Kath Collier
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Liz Hultin
TUALATIN VALLEY
Bronson Adams
WILLAMETTE
Wallace Reed

Tim Walsh, District Director
Vacant, Alternate

CALIFORNIA
Elaine Sedlack
DE ANZA
Michael Ekberg
EUREKA
Tim Walsh
HAWAII
Ray Schimpf
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Rosalie Stanley
SO. CALIFORNIA
John Morris

Sally Perkins, District Director
Barbara Gingras, Alternate

CAPE COD
Douglas Cassell
CONNECTICUT
Gerald Tipton
MAINE
Frans Krot
MASSACHUSETTS
Susan & Douglas Harding

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Bruce Feller, District Director
Hank Schannen, Alternate

NEW YORK
Jim Fry
PRINCETON
Peg Van Patton
TAPPAN ZEE
Gus Cerini

Karel Bernady, District Director
Harold Sweetman, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Linda Hartnett
LEHIGH VALLEY
Mike Zaia
PINE BARRENS
Ted Stecki
SUSQUEHANNA VALLEY
Linda Brown
VALLEY FORGE
Robert Smetana

Kenneth McDonald, Jr., District Director
Ann Mangels, Alternate

MASON DIXON
Helen Meyers
MIDDLE ATLANTIC
Jim Brant
POTOMAC VALLEY
Bob McWhorter

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

David Royster, District Director
Ken Gohring, Alternate

AZALEA
Ken Gohring
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Robert Greenleaf
PIEDMONT
Don Blankenship
SOUTHEASTERN
Donald Johnson
TENNESSEE VALLEY
Hale Booth
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

Larry Coleman, District Director
Marty Anderson, Alternate

ANN ARBOR
Bonnie Ion
GREAT LAKES
Fred Palmer
MIDWEST
Fred Stanton
OZARK CHAPTER
Keith G. Johansson

THE RHODODENDRON SOCIETY OF CANADA
Anitra Laycock, District Director
Christopher Hopgood & Jennifer Sandison, Alternate

RSC ATLANTIC REGION
Sheila Stevenson
RSC NIAGARA REGION
Sondra Meis
RSC TORONTO REGION
Lynne Melnyk

CHAPTERS AT LARGE  

Garth Wedemire, Director
Carl Adam Lehmann, Alternate

DANISH
Gert Mossin
DUTCH
A.A.T. de Schepper
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
David Stark
SWEDISH
Stefan Salomonson
NON CHAPTER