JARS v44n2 - Table of Contents

R. camtschaticum
R. camtschaticum
Photo by Arthur P. Dome



Journal American
Rhododendron Society

Spring 1990
Vol. 44 No. 2


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 1380, Gloucester, VA 23061. Membership subscription to the American Rhododendron Society $25 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1992 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Red Hills, Limestone Mountains and Yunnan Rhododendrons
by Gwen Bell
Phosphorus and Nitrogen Nutrition of Rhododendrons
by George Ryan
Notes on the Berg-Yunnan Exploratory Trip
by Bruce Leber
Yunnan Exploratory Trip
Addendum

by Warren Berg
Fascinating Bigenerics
by Felice Blake
Rhododendrons in a Cold Climate
by Barrie Porteous
Names Of Plants: Part Nine
by Theo Smid
Rhododendrons at Arnold Arboretum
by C.J. Patterson
The James Barto Farm Revisited
by Clarence Barrett
The Atwater Garden
by Marcia Mitchell
Breeding Rhododendrons for the Gulf South
by John Thornton
Nutrient Deficiency Symptoms in Rhododendron
by Von Jolley & Tim Davis
Visit the Cecil and Molly Smith Garden in 1990
by Betty Sheedy
The First International Azalea Festival, 1989, Kurume
by Satoshi Yamaguchi
ARS Plant Registry Bronze Medal Awards
President's Column
by Austin Kennell
In Memoriam: Kaname Kato
by John Creech

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
AUSTIN C. KENNELL A. RICHARD BROOKS EVERETT E. FARWELL, JR.
Past President Secretary-Treasurer Executive Secretary
HAROLD E. GREER JOE W. JONES BARBARA R. HALL
Editor
ADELE JONES
BOARD OF DIRECTORS
1990
J. POWELL HUIE - ERNEST L. SCHMIDT - E. WHITE SMITH
1991
GORDON WYLIE - E. PARKER SMITH - HERBERT A. SPADY, M.D.
FRED S. WINTERS, M.D. - HARRY WISE
1992
CLIVE L. JUSTICE - JEANINE SMITH - ALLAN ANDERSON
MARY BEASLEY
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, L. KEITH WADE, Ph.D.,
MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Clive L. Justice, District Director
Leslie K.C. Clay, Alternate

COWICHAN VALLEY
Stan Groves
FRASER SOUTH
Leslie Clay
FRASER VALLEY
Garth Wedemire
MT. ARROWSMITH
Everett Jefferson
NORTH ISLAND
James Cavers
VANCOUVER
Richard Mossakowski
VICTORIA
Norman Todd

Jeanine Smith, District Director
James Ramsey, Alternate

KOMO KULSHAN
Ambrose Schultz
SEATTLE CHAPTER
Lynn Watts
WHIDBEY ISLAND
Don Allen

E. White Smith, District Director
William H. Lindeman, Alternate

GRAYS HARBOR
Mark Steffens
JUAN DE FUCA
Dr. Frank Skerbeck
LEWIS COUNTY
James Dick
NORTH KITSAP
Jane C. Jacobsen
OLYMPIA
Ross Merker
OLYMPIC PENINSULA
Dwight Thomas
SHELTON
Robert Brigham
TACOMA
Ben Staab

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Gordon Wylie, District Director
Thurston Skei, Alternate

CORVALLIS
John Carnegie
EUGENE
Michael Robert
PORTLAND
Eleanor Stubbs
SIUSLAW
Gene Cockeram
SOUTHWESTERN OREGON
Tom E. Drake
TUALATIN VALLEY
Ron Mapes
WILLAMETTE
Keith White
YAMHILL COUNTY
Sue Greenlees

E. Parker Smith, District Director
Bill Jenkins, Alternate

CALIFORNIA
Ralph Love, Jr.
DE ANZA
Charles Miller
EUREKA
Catherine Weeks
MONTEREY BAY
George Cunningham
NOYO
Helen Morgan
REDWOOD EMPIRE
Bettie Underwood
SO. CALIFORNIA
Mark J. Clements

J. Powell Huie, District Director
Gustav A. L. Mehlquist, Ph.D., Alternate

CAPE COD & ISLANDS
Dr. Richard Chaikin
CONNECTICUT
Richard Anton
MAINE
Mark Stavish
MASSACHUSETTS
Ann Reisch

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Allan Anderson, District Director
H.C. Gehnrich, Alternate

NEW JERSEY
David Wuebbens
NEW YORK
Jordon Prince
PRINCETON
Jeanne Gustafson
TAPPAN ZEE
James S. Holmes

Fred S. Winter, M.D., District Director
Francis H. Raughley, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Betts Layman
LEHIGH VALLEY
Bruce Keyser
PINE BARRENS
Paul Kornman
SUSQUEHANNA VALLEY
William A. Hersh
VALLEY FORGE
Jim Gears

Harry Wise, District Director
H. Edward Reiley, Alternate

MASON DIXON
Dr. Homer Elseroad
MIDDLE ATLANTIC
Paul S. James
POTOMAC VALLEY
Donald H. Voss

DISTRICT 10 DISTRICT 11 CHAPTERS AT LARGE

Mary Beasley, District Director
Pete McNees, Alternate

AZALEA
Shirley Harry
BIRMINGHAM
Joe Donahoo
CENTRAL GULF COAST
Harry F. Ryan, Jr.
CHATTAHOOCHEE
Marcia McChesney
PIEDMONT
Dr. John Williamson
SOUTHEASTERN
David L. Dean
WILLIAM BARTRAM
Dr. John H. Paxton

Ernest L. Schmidt, District Director
Lloyd C. Hahn, Alternate

GREAT LAKES
Robert L. Blough
GREAT RIVERS
Stephan Schroeder
MIDWEST
Eugene Paschall, Ph.D.
OZARK AREA
Leonard Miller, D.D.S.

Herbert A. Spady, M.D., Director

DANISH
Peter Borg
SCOTTISH
Hamish Gunn, Esq.
NON CHAPTER