JARS v52n3 - Table of Contents

Rhododendron mallotum illustration
R. mallotum , an illustration
© by Christy Hansford Baker
See Cover Article


Journal American
Rhododendron Society

Summer 1998
Vol. 52 No. 3


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1999 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Return to Gregory Bald
by Donald W. Hyatt
Garden Renovation at the RSF
by Steve Hootman
A Rhododendron Expedition to Sulawesi, Indonesia
by Henry R. (Hank) Helm
70 Years On: Rhododendron and Azalea Registrations from Ilam
by Kathryn Millar
Companion Plants: Mountain Laurel, A Plant with Many Faces
by Richard A. Jaynes
Tips for Beginners: Transplanting Container Grown Rhododendrons
by Ed Reiley
Propagating Native Azaleas
by Earl A. Sommerville
Down the Rhodo Trivia Trail
by Clive Justice
Genetic Study of Freezing Tolerance in Rhododendron Populations: Implications for Cold Hardiness Breeding
by Chon C. Lim, Rajeev Arora,
Stephen L. Krebs
Results of a Comparison of the Three Editions of the RHS Colour Chart
by Donald H. Voss
From the President
by H.C. "Bud" Gehnrich
ARS Website Up and Running
by Kristi O'Donnell
From the Executive Director
by Dee Daneri
Mirrors on the Past, Windows to the Future: 1999 Annual Convention
by Kristi O'Donnell
Western Regional Conference: Florence, Oregon, Oct. 2-4, 1998
by Robert Bell
Gold Medal Award: A. Richard Brooks Silver Medal Award: Sophia Maitland
Gold Medal Award: Captain Richard M. Steele In Memoriam: Cecil Smith
by Adele Jones
Two Pennsylvanians Share Thoughts on Cuttings
by Mark Konrad, Edward Rothman
In Memoriam: Dr. David Goheen Leach
by David Goheen, Timothy C.
Brotzman, A. Richard Brooks
In Memoriam: Daniel Layman
by Howard Roberts
In Memoriam: Joseph Duplinsky
by Richard Chaikin
Bronze Medal Awards ARS Plant Registry
Front Cover Illustration

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
H.C. "BUD" GEHNRICH H. EDWARD REILEY LYNN WATTS
Past President Treasurer Executive Director
HERBERT A. SPADY, M.D. TIM WALSH DEANNA DANERI
Secretary Editor
JEAN BEAUDRY SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
1999
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - LEONARD O. MILLER, D.D.S. - JOAN SCHIFF
2000
CHARLES MILLER - SANDRA MCDONALD, Ph.D. - WILBURN SMITH, JR.
MIKE STEWART - NORMAN TODD
2001
EVERETT JEFFERSON - ALEXANDER FITZBURG - DICK CLAPP
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., C. DAVID LEWIS, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Everett Jefferson, District Director
Robb Gifford, Alternate

COWICHAN VALLEY
Margaret deWeese
FRASER SOUTH
Les Clay
FRASER VALLEY
Yolanta Siwinski
MT. ARROWSMITH
Hilda Pearce
NANAIMO
Craig Clarke
NORTH ISLAND
Robin Harrison
PEACE ARCH
Gifford Robb
VANCOUVER
Harold Fearing
VICTORIA
Betty Kennedy

Laura Kentala, District Director
Bill Stipe, Alternate

CASCADE
Mary Loop
KOMO KULSHAN
Chester Haynes
PILCHUCK CHAPTER
Wayne McPherson
SEATTLE CHAPTER
Stan Hungerford
WHIDBEY ISLAND
Jack Lounsberry

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Elaine Sandison
KITSAP
Mike Nunamaker
LEWIS COUNTY
Marie Betts
OLYMPIA
Ramona Clapp
OLYMPIC PENINSULA
Dick Savold
PENINSULA
Marlene Buffington
SHELTON
Ross Tocher
TACOMA
Stan Pugh

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Mike Stewart, District Director
Michael Robert, Alternate

CORVALLIS
Ali Sarlak
EUGENE
Bob Kintigh
PORTLAND
Dave Collier
SIUSLAW
James Smith
SOUTHWESTERN OREGON
Lois Strong
TUALATIN VALLEY
Jeff Cheyne
WILLAMETTE
Jason Ashford

Charles D. Miller, District Director
Jerry L. Fickes, Alternate

CALIFORNIA
Fred Cummings
DE ANZA
Bob & Diane Weissman
EUREKA
Frank Bickner
HAWAII
R.A. "Mitch" Mitchell
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Frank Collins
REDWOOD EMPIRE
Parker Smith
SO. CALIFORNIA
Fred Renick

Barbara L. Gingras, District Director
Margaret (Peggy) Taylor, Alternate

CAPE COD
Richard White
CONNECTICUT
R. Steven Fratoni
MAINE
John Perry
MASSACHUSETTS
Charles Patterson

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Dr. Alexander R. Fitzburgh, District Director
Werner Brack, Alternate

NEW YORK
Brendan Earls
PRINCETON
Robert Warren
SOUTHERN CONNECTICUT
Leo Sandmann
TAPPAN ZEE
Jean Lange

Wilburn S. Smith, Jr., District Director
Robert M. Wilkinson, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Tom Conover
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Kevin Rooney
SUSQUEHANNA VALLEY
Joe F. Minahan
VALLEY FORGE
Robert Stamper

Sandra McDonald, Ph.D., District Director
William A. Mangels, Alternate

MASON DIXON
John Kaylor
MIDDLE ATLANTIC
Douglas Jolley
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Richard F. Clapp, District Director
Robert Means, Alternate

AZALEA
Avis Aronovitz
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Caroline Dean
PIEDMONT
T.L. Mellichamp
SOUTHEASTERN
Edward W. Collins
TENNESSEE VALLEY
Rudolph A. Hoppe, M.D.
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

Leonard O. Miller, District Director
Susan Boatman, Alternate

ANN ARBOR
Robert A. Day
GREAT LAKES
Chris Trautmann
GREAT RIVERS
J. Patrick Tatum
MIDWEST
Roger Dunlap
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Ken Shannik
RSC NIAGARA
Lillie Haworth
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

Norman Todd, Director
John M. Hammond, Alternate

DANISH
Torben Stein
DUTCH
Tijs Huisman
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Mervyn Kessell
NON CHAPTER