JARS v53n3 - Table of Contents


R. 'Mi Amor'
'Mi Amor',
at the home of Dee and Dick Daneri, Fortuna, California

Photo by Jack Hopkins


Journal American
Rhododendron Society

Summer 1999
Vol. 53 No. 3


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1999 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Rhododendron hyperythrum and Its Hybrids: A Hope for the South
by Dr. Robert Means
How Growing Rhododendrons in New England Builds Character
by Neil Jorgensen
Working Together in Comox Valley
by Harry Wright
The Victorian Rhododendron Story
by Clive L. Justice
New Azaleas Extend Blooming Season to Autumn
by Robert Edward Lee, Aimee Coker
Acid Residues in Rhododendron Pot Culture
by Edward S. Rothman
Some of My Best: A Dutch Hybridizer Tells of His Progress
by Tijs Huisman
Williamsburg, November 5-7, 1999, Eastern Regional Conference
by Sandra F. McDonald
The Value of Ground Mosses with Seedling Culture
by Mark G. Konrad, M.D.
Tips for Beginners: Rhododendrons From Seed - A Cautionary Tale
by M. J. Harvey
Boxing Day Storm Damages West Coast Gardens of Great Britain and Ireland
by John Hammond
Commentary: Hybridizing Rhododendrons for Fun
by Britt M. Smith
What Are Those Azaleas?
by Donald H. Voss
From the President
by Lynn Watts
Letter to the Editor
by Honoré Hacanson
From the Executive Director
by Deanna "Dee" Daneri
Gold Medal Award: Jay Whitney Murray and Robert A. Murray Silver Medal Award: John G. Lofthouse
Gold Medal Award: Alleyne Cook Bronze Medal Awards
ARS Plant Registry 'Red List' of Threatened Rhododendrons
In Memoriam: Weldon Delp In Memoriam: Gladys Bones
by Bob Bell

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
LYNN WATTS H. EDWARD REILEY MIKE STEWART
Past President Treasurer Executive Director
H.C. "BUD" GEHNRICH TIM WALSH DEANNA DANERI
Secretary Editor
JEAN BEAUDRY SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
2000
MICHAEL ROBERT - JERRY FICKES - SANDRA MCDONALD, Ph.D.
WILBURN SMITH, JR.- NORMAN TODD
2001
EVERETT JEFFERSON - ALEXANDER FITZBURG - DICK CLAPP
LAURA KENTALA
2002
FRED MINCH - BARBARA L GINGRAS - JOHN T. THORNTON - JOAN SCHIFF
Technical Reviewers
KENNETH N. E. COX, FRANK L. DOLESHY, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., C. DAVID LEWIS, Ph.D.,
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN,
MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
ARS HOME PAGE: http://www.rhododendron.org
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Everett Jefferson, District Director
Gifford Robb, Alternate

COWICHAN VALLEY
Margaret deWeese
FRASER SOUTH
David Sellars
FRASER VALLEY
Yolanta Siwinski
MT. ARROWSMITH
Hilda Pearce
NANAIMO
Ward Porter
NORTH ISLAND
Harry Wright
PEACE ARCH
Jeanie Robb
VANCOUVER
Joseph Ronsley
VICTORIA
Betty Kennedy

Laura Kentala, District Director
Bill Stipe, Alternate

CASCADE
Mary Loop
KOMO KULSHAN
Alan Yoder
PILCHUCK CHAPTER
Jerry Rock
SEATTLE CHAPTER
Stan Hungerford
WHIDBEY ISLAND
Jack Lounsberry

Fred Minch, District Director
Henry R. "Hank" Helm, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Elaine Sandison
KITSAP
Phyllis Zimmermann
LEWIS COUNTY
Marie Betts
OLYMPIA
Ramona Schultz
OLYMPIC PENINSULA
Dick Savold
PENINSULA
Marlene Buffington
SHELTON
Joanne Campbell
TACOMA
Stan Pugh

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Michael Robert, District Director
vacant, Alternate

CORVALLIS
Ali Sarlak
EUGENE
Bob Kintigh
PORTLAND
Dave Collier
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Lois Strong
TUALATIN VALLEY
Jeff Cheyne
WILLAMETTE
Jason Ashford

Jerry L. Fickes, District Director
Eleanor Philp , Alternate

CALIFORNIA
Fred Cummings
DE ANZA
Ann Gazenbeek
EUREKA
Frank Bickner
HAWAII
R.A. "Mitch" Mitchell
MONTEREY BAY
Lindy Martin
NOYO
Gail Vollmer
SO. CALIFORNIA
Fred Renick

Barbara L. Gingras, District Director
Judith Denberg, Alternate

CAPE COD
Richard White
CONNECTICUT
Corbin Sweeney
MAINE
John Perry
MASSACHUSETTS
Ian Donovan

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Dr. Alexander R. Fitzburgh, District Director
Werner Brack, Alternate

NEW YORK
Charles Rasweiler
PRINCETON
Robert Warren
SOUTHERN CONNECTICUT
Alan Hendrickson
TAPPAN ZEE
Jean Lange

Wilburn S. Smith, Jr., District Director
Robert M. Wilkinson, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Tom Conover
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Kevin Rooney
SUSQUEHANNA VALLEY
Joe F. Minahan
VALLEY FORGE
Robert Stamper

Sandra McDonald, Ph.D., District Director
William A. Mangels, Alternate

MASON DIXON
John Kaylor
MIDDLE ATLANTIC
Douglas Jolley
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Richard F. Clapp, District Director
Robert Means, Alternate

AZALEA
Carl L. Tackett
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Caroline Dean
PIEDMONT
T.L. Mellichamp
SOUTHEASTERN
Edward W. Collins
TENNESSEE VALLEY
Burton Johnston
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

John T. Thornton, District Director
John Heinze, Alternate

ANN ARBOR
Robert A. Day
GREAT LAKES
Chris Trautmann
GREAT RIVERS
J. Patrick Tatum
MIDWEST
Paul Christensen
OZARK
Keith G. Johansson

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Ken Shannik
RSC NIAGARA
Lillie Haworth
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

Norman Todd, Director
John M. Hammond, Alternate

DANISH
Joergen Halse
DUTCH
Tijs Huisman
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Mervyn Kessell
NON CHAPTER