JARS v46n2 - Table of Contents

R. 'Hachmann's Suella'
'Hachmann's Suella', cross #84.2552 by Hans Hachmann
Photo by Karel Bernady



Journal American
Rhododendron Society

Spring 1992
Vol. 46 No. 2


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 1380, Gloucester, VA 23061. Membership subscription to the American Rhododendron Society $25 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1992 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
National Native Azalea Repository
by Rich Owings
The Beautiful 'Polar Bear'
by Bill Dale
The Sandwich Club
by Donald S. Kellam
Subsection Glauca
by Lynn Watts
Potting Mixes for Control of Phytophthora Root Rot
by Peter H. Tsao, Gilbert C. Daft,
Abraham Sztejnberg, Yoshio Miyata
Influence of Nitrogen Nutrition on
Flower Bud Initiation of
Rhododendron

by Robert D. Wright
Ericaceous Companion Plants
by Arthur P. Dome
What's On A Label
by Richard W. Chaikin
Designing A Classic Rhododendron Garden
by Mark Konrad
Cultivars Named for Presidents, First Ladies
by Jay W. Murray, Donald H. Voss
The Barto Rhododendron Nursery
by Joseph A. Holaday
From the President
by Gordon Wylie
Tips for Beginners: How to Adjust Acidity Level in Your Soil
by Fred Galle
Powdery Mildew: The Unknown Garden Intruder
by Ken Gibson
Plan Before Planting
by Harry Wright
That's Just About the Size of It
by Austin C. Kennell
Meerkerk Garden Launches New Plan
by Katie Schusler
The Biggest Test Garden
by Joe B. Parks
RSF Installs New Propagation Benches
by Dennis Bottemiller
Old But Not Necessarily Ugly
by Dr. Mike Trembath
Southeastern Regional Conference
by Shirley Harry
Truss Carrier
by Ned Brockenbraugh
'Whitestone' Parents True Double Flowers
by John Nicolella
Errors Found in R.H.S. Colour
Chart

by Donald H. Voss
ARS Plant Registry Convention Reminder: Long Island '92
Bronze Medal Awards California Natives To Adorn New Park

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
GORDON K. WYLIE A. RICHARD BROOKS HERBERT A. SPADY, M.D.
Past President Secretary-Treasurer Executive Secretary
AUSTIN C. KENNELL ROBERT A. MURRAY BARBARA R. HALL
Editor
SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
1992
CLIVE L. JUSTICE - JEANINE SMITH - ALLAN ANDERSON
MARY BEASLEY
1993
LORI E. GANGSEI - ERNEST L. SCHMIDT - VIRGINIA CRAIG
1994
BARBARA J. CAMPBELL - RICHARD CAVENDER - HAROLD E. GREER
H. EDWARD REILEY - FRED S. WINTERS, M.D.
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, L. KEITH WADE, Ph.D.,
MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Clive L. Justice, District Director
Leslie K.C. Clay, Alternate

COWICHAN VALLEY
Stan Groves
FRASER SOUTH
Leslie K.C. Clay
FRASER VALLEY
Ken Ladd
MT. ARROWSMITH
Louise Dwyer
NORTH ISLAND
Jo Ann Foster
VANCOUVER
Diane Kehoe
VICTORIA
Angus Boyd

Jeanine Smith, District Director
James Ramsey, Alternate

KOMO KULSHAN
Alan Suchy
SEATTLE CHAPTER
Donald E: King
WHIDBEY ISLAND
Lew Naddy

Lori E. Gangsei, District Director
June Sinclair, Alternate

GRAYS HARBOR
Gary D. Roberson
JUAN DE FUCA
Donald C. Thompson
LEWIS COUNTY
Dale Elliott
NORTH KITSAP
Douglas Denkers
OLYMPIA
Roberta Powell
OLYMPIC PENINSULA
Warren Berg
SHELTON
Hugh Gruver
TACOMA
Fred Whitney

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Richard Cavender, District Director
Thompson E. Drake, Alternate

CORVALLIS
John Carnegie
EUGENE
Robert "Jack" Olson
PORTLAND
Mike Stewart
SIUSLAW
Jan Shepherd
SOUTHWESTERN OREGON
George Guthrie
TUALATIN VALLEY
Pat Sullivan
WILLAMETTE
Sharon Leopold
YAMHILL COUNTY
Sue Greenlees

Barbara J. Campbell, District Director
William P. O'Neill, Alternate

CALIFORNIA
Barbara Campbell
DE ANZA
Nan E. Ray
EUREKA
Tim Walsh
MONTEREY BAY
Diane Miller
NOYO
Mike Peterson
REDWOOD EMPIRE
Michael G. Jones
SO. CALIFORNIA
Gloria Wildharber

Virginia Craig, District Director
Dr. Robert Fox, Alternate

CAPE COD
Carleton T. Handy
CONNECTICUT
Laura Chappell
MAINE
Barbara Weinz
MASSACHUSETTS
Henk Borsje

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Allan Anderson, District Director
H.C. Gehnrich, Alternate

NEW JERSEY
David Wuebbens
NEW YORK
Werner Brack
PRINCETON
Roger Cook
TAPPAN ZEE
Leon Shen

Fred S. Winter, M.D., District Director
Francis H. Raughley, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Brian T. Keim
LEHIGH VALLEY
Tom Ahern
PINE BARRENS
Paul Kornman
SUSQUEHANNA VALLEY
Linda Brown
VALLEY FORGE
Eva Jackson

H. Edward Reiley, District Director
Jean Beaudry, Alternate

MASON DIXON
Norma C. Day
MIDDLE ATLANTIC
George Keen McLellan
POTOMAC VALLEY
Clifton H. Leatherbury

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Mary Beasley, District Director
Pete McNees, Alternate

AZALEA
H. Vincent Bell, Jr.
BIRMINGHAM
Jack Andrews
CHATTAHOOCHEE
Robert Stevens
PIEDMONT
Dan M. Robinson
SOUTHEASTERN
Robert E. Bowman Jr.
TENNESSEE VALLEY
Joseph E. Schild
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

Ernest L. Schmidt, District Director
Lloyd C. Hahn, Alternate

GREAT LAKES
John F. Heinze
GREAT RIVERS
Helen Hahn
MIDWEST
John Golab
OZARK AREA
Leonard Miller, D.D.S.

The Rhododendron Society Of Canada
Charles G. Sale, Interim District Director
Mrs. Sophia Maitland, Interim Alternate

RSC ATLANTIC
Stanley Dodds
RSC NIAGARA
Bob Dickhout
RSC TORONTO
Smilyana Mitrovich

CHAPTERS AT LARGE

Harold E. Greer, Director
Leonard Miller, D.D.S., Alternate

DANISH
Peter Engelsted
DUTCH
T. Huisman
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Edmund A.T. Wright
NON CHAPTER