JARS v62n3 - Table of Contents

R. 'Bill Fee'
R. 'Bill Fee'
Photo by Don Wallace

Journal American
Rhododendron Society

Summer 2008
Vol. 62 No. 3


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 525, Niagara Falls, NY 14304-0525. Membership subscription to the American Rhododendron Society $35 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2008 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Northwest Yunnan: Dream to Reality
by Jennifer Velinty
Saving Georgia's Native Azaleas
by Ken Gohring
The Glenn Dale Azaleas: A History as Told by The Azalean
introduction by William C. Miller III
Fifty Years Growing Rhododendrons in Ohio
by Gordon G. Emerson
A Novel Method for Inducing Poyploidy in Rhododendron Seedlings
by Jeff R. Jones, Thomas G. Ranney,
Thomas A.Eaker

Raising Planting Materials of Sikkim Himalayan Rhododendron through Vegetative Propagation
by K.K. Singh, S. Kumar, Shanti Rai
Cowichan Valley Chapter Helps Develop Public Garden
by Ingeborg Woodsworth
Tips for Beginners: Getting Started; Basic Information 101
by Bill Stipe and Ted Stecki
Physiology of Cold-hardening in Rhododendron: Role of a Dehydrin Protein from R. catawbiense in Cryoprotection and Improving Freezing Tolerance
by Rajeev Arora, Yanhui Peng,
Dale Karlson, Jose L. Reyes,
Alejandra A. Covarrubias
28th ARS Western Regional Conference and 4th International Vireya Seminar
The Word: Lepidote
by Bruce Palmer
We Learn Something New Every Day
by E. White Smith
Garden Fitness
by Dr. Fred Winter
Photo Gallery
by John Koelsch
From The President
by Fred Whitney

From the Executive Director
by Laura Grant
Gold Medal: "Bud" Gehnrich Silver Medal: Dr. John Thornton
Gold Medal: Robert Weissman Silver Medal: Tim and June Walsh
Bronze Medal Awards Silver Medal: Marc Colombel
Summer Season Care for Rhododendrons A.R.S. Plant Registry
ARS Board Awards Endowment Fund Grants ARS Research Foundation Awards Three Grants
In Memoriam: H. Edward Reiley
by Mason-Dixon Chapter, ARS
In Memoriam: Harold Robertson
by Tadeusz Dauksza
In Memoriam: Gordon Heyduck
by Don Smart
In Memoriam: Jean Furman
by Peg Van Patton

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
FRED WHITNEY TED STECKI DON SMART
Past President Treasurer Executive Director
LEONARD O. MILLER, D.D.S. BILL MANGELS LAURA GRANT
Secretary Webmaster Editor
JUNE WALSH BOB WEISSMAN SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
2009
ANNE GROSS - PAUL ANDERSON - KARL BERNADY - KENNETH MCDONALD, JR.
2010
RON KNIGHT - W.A. STIPE - BRUCE FELLER - DAVID ROYSTER
2011
DON POWELL - SALLY PERKINS - DIST. 11 & 12 VACANT
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, HAROLD E. GREER, STEVE HOOTMAN,
G. DAVID LEWIS, Ph.D., ERIK T. NILSEN, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D.,
DONALD H. VOSS, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Ron Knight, District Director
Ron McMaster, Alternate

COWICHAN VALLEY CHAPTER
Ingeborg Woodsworth
FRASER SOUTH CHAPTER
Harold Fearing
FRASER VALLEY CHAPTER
Jill Futros
MT. ARROWSMITH CHAPTER
John England
NANAIMO CHAPTER
Paul Lawry
NORTH ISLAND CHAPTER
Diana Scott
PEACE ARCH CHAPTER
Ken Parker
VANCOUVER
Joanne Ronsley
VICTORIA
Margaret deWeese

Bill Stipe, District Director
Warren Timmons III, Alternate

CASCADE CHAPTER
Warren Timmons III
KOMO KULSHAN CHAPTER
Carol Torset
PILCHUCK CHAPTER
Jerry Rock
SEATTLE CHAPTER
Jeanine Smith
WHIDBEY ISLAND CHAPTER
Bill Stipe

Don Powell, District Director
Dan Meier, Alternate

JUAN DE FUCA
Sonja Rotter
KITSAP
John Bullivant
LEWIS COUNTY
Joanne Campbell
OLYMPIA
Roy Praeger
OLYMPIC PENINSULA
Kathleen Bradford
PENINSULA
Steve Johnson
SHELTON
Joanne Campbell
TACOMA
Julie & Bill Miller

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Anne Gross, District Director
Rich Aaring, Alternate

EUGENE
Helen Baxter
PORTLAND
Kath Collier
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Bob MacIntyre
TUALATIN VALLEY
Bronson Adams
WILLAMETTE
Wallace Reed

Dr. Paul Anderson, District Director
Tim Walsh, Alternate

CALIFORNIA
vacant
DE ANZA
Michael Ekberg
EUREKA
Tim Walsh
HAWAII
Ray Schimpf
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Rosalie Stanley
SO. CALIFORNIA
John Morris

Sally Perkins, District Director
Barbara Gingras, Alternate

CAPE COD
Douglas Cassell
CONNECTICUT
John Krot
MAINE
Frans Krot
MASSACHUSETTS
Susan & Douglas Harding

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Bruce Feller, District Director
Hank Schannen, Alternate

NEW YORK
Bruce Feller
PRINCETON
Peg Van Patton
TAPPAN ZEE
Gus Cerini

Karel Bernady, District Director
Harold Sweetman, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Michael Mills
LEHIGH VALLEY
Mike Zaia
PINE BARRENS
Ted Stecki
SUSQUEHANNA VALLEY
Linda Brown
VALLEY FORGE
Robert Smetana

Kenneth McDonald, Jr., District Director
Ann Mangels, Alternate

MASON DIXON
Helen Meyers
MIDDLE ATLANTIC
Jim Brant
POTOMAC VALLEY
Jon Wallenmeyer

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

David Royster, District Director
Ken Gohring, Alternate

AZALEA
Ken Gohring
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Robert Greenleaf
PIEDMONT
Don Blankenship
SOUTHEASTERN
Donald Johnson
TENNESSEE VALLEY
Hale Booth
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

vacant, District Director
Marty Anderson, Alternate

ANN ARBOR
Bonnie Ion
GREAT LAKES
Fred Palmer
MIDWEST
John Migas
OZARK CHAPTER
Keith G. Johansson

THE RHODODENDRON SOCIETY OF CANADA
vacant, District Director
Rich Birkett, Alternate

RSC ATLANTIC REGION
Sheila Stevenson
RSC NIAGARA REGION
Sondra Meis
RSC TORONTO REGION
Lynne Melnyk

CHAPTERS AT LARGE

Garth Wedemire, Director
Carl Adam Lehmann, Alternate

DANISH
Gert Mossin
DUTCH
A.A.T. de Schepper
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
David Stark
SWEDISH
Anders Falkstig
NON CHAPTER