JARS v50n2 - Table of Contents

Pink flowered azalea in hybrid swarm on Gregory Bald
Pink flowered azalea in hybrid swarm on Gregory Bald
Photo by Kenneth McDonald, Jr.



Journal American
Rhododendron Society

Spring 1996
Vol. 50 No. 2


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, 11 Pinecrest Drive, Fortuna, CA 95540. Membership subscription to the American Rhododendron Society $28 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 1999 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
Rooting Stem Cuttings of Some Eastern Native Rhododendrons
by Richard E. Bir
Pacific Northwest Rhododendron 'Improvers': Their Heritage and Progeny
by Clive L. Justice
The RSF and Botanical Garden
by Bill O'Neill
The Gardens of Exbury
by Paul Martin
Magic on the Mountain: An Azalea Heaven on Gregory Bald
by George K. McLellan, Sandra
McDonald
DNA Fingerprinting of Rhododendrons: Phase II
by Donald W. Paden, M. Javed
Iqbal, A. Lane Rayburn
Cold Hardiness Ranking of Rhododendrons By Means of Flower Bud Damage
by Russell Gilkey
An ARS Retrospective: Our Fifth Decade, Part VIII 1991-1993
by Franklin H. West
District 3 to Host Western Regional at Ocean Shores, Wash.
by Robert M. Reuter
Destruction at Cecil & Molly Smith Garden, St. Paul, Oregon
by Herbert A. Spady
Building a Custom Greenhouse in Oklahoma
by Leonard O. Miller, D.D.S.
Tips for Beginners: Hybridizing Notes, Part I
by Jim Barlup
Hand Pollinated Seeds Only?
by George Ring
'Scintillation' Alert
by Jay W. Murray
Commentary
by Austin C. Kennell
From the President
by Herbert A. Spady, M.D.
ARS Plant Registry Bronze Medal Awards
In Memoriam: Alice Smith In Memoriam: Palmer F. Saunders
In Memoriam: Fred R. Hamilton, Sr. In Memoriam: Jesse Sims, Sr.

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
HERBERT A. SPADY, M.D. H.C. "BUD" GEHNRICH JEANINE SMITH
Past President Treasurer Executive Director
A. RICHARD BROOKS GERALD E. NUTTER BARBARA R. HALL
Editor
SONJA NELSON
BOARD OF DIRECTORS
1996
LORI E. GANGSEI - VIRGINIA CRAIG - LLOYD C. HAHN - JOAN SCHIFF
1997
JEAN BEAUDRY - BARBARA J. CAMPBELL - RICHARD CAVENDER - HAROLD E. GREER
WILBURN S. SMITH JR.
1998
LESLIE K.C. CLAY - LAURA KENTALA - RICHARD H. GUSTAFSON -  EDWARD COLLINS
Technical Reviewers
FRANK L. DOLESHY, FRED GALLE, HAROLD E. GREER,
AUGUST KEHR, Ph.D., C. DAVID LEWIS, Ph.D.
GUSTAV MEHLQUIST, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D.
ROBERT TICKNOR, Ph.D., TED VAN VEEN, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Leslie K.C. Clay, District Director
Everett Jefferson, Alternate

COWICHAN VALLEY
Charlie Raymond
FRASER SOUTH
Norma Senn
FRASER VALLEY
Yolanta Siwinski
MT. ARROWSMITH
Mary Parker
NANAIMO
Gord Galloway
NORTH ISLAND
Harry Wright
PEACE ARCH
Peter Knoepfel
VANCOUVER
Carolyn Finlay
VICTORIA
Joe Harvey

Laura Kentala, District Director
Charles H. "Chip" Muller, Alternate

CASCADE
Bob McKinney
KOMO KULSHAN
Dalen Bayes
PILCHUCK CHAPTER
Amby Schultz
SEATTLE CHAPTER
Lynden Watts
WHIDBEY ISLAND
Don Lee

Lori E. Gangsei, District Director
Douglas Denkers, Alternate

GRAYS HARBOR
Audrey Holmeide
JUAN DE FUCA
Dorothy Skerbeck
LEWIS COUNTY
Ann Hoffman
NORTH KITSAP
William O'Neill
OLYMPIA
Don Clark
OLYMPIC PENINSULA
James Middleton
SHELTON
Barbara Nimrick
TACOMA
E. White Smith

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Richard Cavender, District Director
Thompson E. Drake, Alternate

CORVALLIS
Anita Hutchins
EUGENE
Mike Hopewell
PORTLAND
Ray Clack
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Jay O'Leary
TUALATIN VALLEY
MaBelle McCornack
WILLAMETTE
Jason Ashford
YAMHILL COUNTY
Gary L. Schultz

Barbara J. Campbell, District Director
Jerry L. Fickes, Alternate

CALIFORNIA
Paul Anderson
DE ANZA
Bee Brown
EUREKA
Don Wallace
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Bob Goodwin
REDWOOD EMPIRE
Parker Smith
SO. CALIFORNIA
Jim Jaeger

Virginia Craig, District Director
Dr. Robert Fox, Alternate

CAPE COD
Phyllis Laking Hunt
CONNECTICUT
William Jordan
MAINE
William Kautzmann
MASSACHUSETTS
Joe Parks

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Richard H. Gustafson, Ph.D., District Director
Dr. Alexander R. Fitzburgh, Alternate

NEW YORK
Albert J. Muller
PRINCETON
Wing Fong
TAPPAN ZEE
Allan Anderson

Wilburn S. Smith, Jr., District Director
Robert M. Wilkinson, Jr., Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Howard Roberts
LEHIGH VALLEY
Bruce Keyser
PINE BARRENS
Marshall "Bud" Gressman
SUSQUEHANNA VALLEY
John P. Bartlett
VALLEY FORGE
Winfield Howe

Jean Beaudry, District Director
Sandra McDonald, Alternate

MASON DIXON
J. Russell Parsons
MIDDLE ATLANTIC
C. Ray Doggett
POTOMAC VALLEY
Donald W. Hyatt

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Edward D. Collins, District Director
Richard F. Clapp, Alternate

AZALEA
Ralph Bullard
BIRMINGHAM
Jack Andrews
CHATTAHOOCHEE
Robert B. Greenleaf
PIEDMONT
Dr. Robert Means
SOUTHEASTERN
Edward D. Collins
TENNESSEE VALLEY
Rudolph A. Hoppe, M.D.
WILLIAM BARTRAM
Dr. R.H. Bowick

Lloyd C. Hahn, District Director
Susan Boatman, Alternate

ANN ARBOR
Robert A. Day
BLUEGRASS
Maynard Van Horn
GREAT LAKES
Harry Johnson
GREAT RIVERS
Jerry Fuelling
MIDWEST
Roger Dunlap
OZARK
Leonard Miller, D.D.S.

The Rhododendron Society Of Canada
Joan Schiff, District Director
Jack Looye, Alternate

RSC ATLANTIC
Owen Holland
RSC NIAGARA
Jackie Looye
RSC TORONTO
Joan Schiff

CHAPTERS AT LARGE

Harold E. Greer, Director
Leonard Miller, D.D.S., Alternate

DANISH
Preben E. Holkjaer
DUTCH
T. Huisman
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
Mervyn Kessell
NON CHAPTER