JARS v63n3 - Table of Contents


R. 'Rhein's Luna'
R. 'Rhein's Luna'
Photo by Mimi Favre

Journal American
Rhododendron Society

Summer 2009
Vol. 63 No. 3


PUBLISHED QUARTERLY BY THE
AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY

Published quarterly by the AMERICAN RHODODENDRON SOCIETY, P.O. Box 525, Niagara Falls, NY 14304-0525. Membership subscription to the American Rhododendron Society $35 a year. The Journal American Rhododendron Society is included as a benefit of membership. Copyright 2009 by the American Rhododendron Society. Permission to reprint any portion of this volume must be granted in writing by the Society.


Issue Contents
The Trott Garden on Canterbury Plains, New Zealand
      by Frances Burns
  The Glenn Dale Azaleas: A History as Told by The Azalean, Part IV
      by William C. Miller III
Wallace and the Origin of Species
      by M.J. Harvey
  Per Wendelbo: a Norwegian Plant Hunter
      by Ole Jonny Larsen
Tips for Beginners: Azalea Stem Borers
      by Cynthia Dickinson
  The Word: Transpiration
      by Bruce Palmer
Fertility of Neopolyploid Rhododendron and Occurrence of Unreduced Gametes in Triploid Cultivars
      by Jeff R. Jones and Thomas G.
      Ranney
  A Reassessment of the Rhododendron verticillatum Complex with a New Species, R. atrichum and Two Subspecies, subsp. atrichum and subsp. dendrolepis
      by George Argent
Rhododendrons in Penn's Woods, ARS Eastern Regional Conference
      by Joan & Reid Warren
  Rhododendrons Recognized on Canadian Stamps
      by Dave Godfrey & Gus Cerini
From The President
      by Ted Stecki

From the Executive Director
      by Laura Grant
Glyphosate with Surfactants and Bark Splitting
      by Marty Finkel
  Robbie Robinson: ARS Founding Member
      by Glen Jamieson
Gold Medal: Jens Christian Birck   Silver Medal: Harry R. Wright
Gold Medal: Mike Stewart   Silver Medal: Jean & Norman Beaudry
A.R.S. Plant Registry   Bronze Medal Awards
Regional Musings: E-I-E-I-O!
      by Dave Eckerdt
  Research Foundation Update
      by Karel F. Bernady
In Memoriam: B. Frank Heuston
      by Joanne Campbell
In Memoriam: Freda Olivia Johnson
      by Joanne Campbell
In Memoriam: Roy Donald Hurlbert
      by Joanne Campbell
  In Memoriam: Ruth Kees
      by Cascade Chapter

ARS Logo
OFFICERS
President Eastern Vice President Western Vice President
TED STECKI BRUCE FELLER DON SMART
Past President Treasurer Executive Director
FRED WHITNEY BILL MANGELS LAURA GRANT
Secretary Webmaster Editor
KATH COLLIER BOB WEISSMAN GLEN JAMIESON, Ph.D.
  
BOARD OF DIRECTORS
2010
RON KNIGHT - W.A. STIPE - BRUCE FELLER - KEN GOHRING
2011
DON POWELL - SALLY PERKINS - LARRY COLEMAN - ANITRA LAYCOCK
2012
BOB MACINTYRE - TIM WALSH - KAREL BERNADY - ANN MANGELS
 
Technical Reviewers
KENNETH N.E. COX, HAROLD E. GREER, STEVE HOOTMAN, STEVE KREBS, Ph.D.
G. DAVID LEWIS, Ph.D., ERIK T. NILSEN, Ph.D., REGISTRAR JAY MURRAY,
HERBERT A. SPADY, M.D., ROBERT TICKNOR, Ph.D., KATHY VAN VEEN
DONALD H. VOSS, MARK WIDRLECHNER, Ph.D.
  
DISTRICTS REPRESENTED BY DIRECTORS
WITH CHAPTER PRESIDENTS
DISTRICT 1 DISTRICT 2 DISTRICT 3

Ron Knight, District Director
Ron McMaster, Alternate

COWICHAN VALLEY
David Annis
FRASER SOUTH
Harold Fearing
FRASER VALLEY
Jill Futros
MT. ARROWSMITH
John England
NANAIMO
Paul Lawry
NORTH ISLAND
Diana Scott
PEACE ARCH
Ken Parker
VANCOUVER
Joanne Ronsley
VICTORIA
Jacqueline Bradbury

Bill Stipe, District Director
Warren Timmons III, Alternate

CASCADE
Don Smart
KOMO KULSHAN
Carol Torset
PILCHUCK
Barbara Blankenship
SEATTLE
Jeanine Smith
WHIDBEY ISLAND
Bill Stipe

Don Powell, District Director
Dan Meier, Alternate

JUAN DE FUCA
Sonja Rotter
KITSAP
John Bullivant
LEWIS COUNTY
Joanne Campbell
OLYMPIA
Jeff Dickinson
OLYMPIC PENINSULA
Kathleen Bradford
PENINSULA
Steve Johnson
SHELTON
Joanne Campbell
TACOMA
Julie & Bill Miller

DISTRICT 4 DISTRICT 5 DISTRICT 6

Bob MacIntyre, District Director
Dave Collier, Alternate

EUGENE
Helen Baxter
PORTLAND
Kath Collier
SIUSLAW
Mike Bones
SOUTHWESTERN OREGON
Liz Hultin
TUALATIN VALLEY
Erlee Pennington
WILLAMETTE
Wallace Reed

Tim Walsh, District Director
Richard Jones, Alternate

CALIFORNIA
Elaine Sedlack
DE ANZA
Michael Ekberg
EUREKA
Tim Walsh
HAWAII
Ray Schimpf
MONTEREY BAY
Tom Kelly
NOYO
Rosalie Stanley
SO. CALIFORNIA
John Morris

Sally Perkins, District Director
Barbara Gingras, Alternate

CAPE COD
Douglas Cassell
CONNECTICUT
Frans Krot
MAINE
Gerald Tipton
MASSACHUSETTS
Susan & Douglas Harding

DISTRICT 7 DISTRICT 8 DISTRICT 9

Marvin Fisher, District Director
Hank Schannen, Alternate

NEW YORK
Jim Fry
PRINCETON
Peg Van Patton
TAPPAN ZEE
Gus Cerini

Karel Bernady, District Director
Harold Sweetman, Alternate

GREATER PHILADELPHIA
Linda Hartnett
LEHIGH VALLEY
Mike Zaia
PINE BARRENS
Ted Stecki
SUSQUEHANNA VALLEY
Linda Brown
VALLEY FORGE
Robert Smetana

Ann Mangels, District Director
Don Hyatt, Alternate

MASON DIXON
Ray Smith
MIDDLE ATLANTIC
Jim Brant
POTOMAC VALLEY
Bob McWhorter

DISTRICT 10 DISTRICT 11 DISTRICT 12

Ken Gohring, District Director
vacant, Alternate

AZALEA
Ken Gohring
BIRMINGHAM
George Book
CHATTAHOOCHEE
Robert Greenleaf
PIEDMONT
Don Blankenship
SOUTHEASTERN
Donald Johnson
TENNESSEE VALLEY
Hale Booth
WILLIAM BARTRAM
Glenn O'Sheal

Larry Coleman, District Director
Marty Anderson, Alternate

ANN ARBOR
Bonnie Ion
GREAT LAKES
Fred Palmer
MIDWEST
Fred Stanton
OZARK CHAPTER
Leonard Miller

THE RHODODENDRON SOCIETY OF CANADA
Anitra Laycock, District Director
Christopher Hopgood & Jennifer Sandison, Alternate

RSC ATLANTIC REGION
Ruth Jackson
RSC NIAGARA REGION
Sondra Meis
RSC TORONTO REGION
Richard Birkett

CHAPTERS AT LARGE  

Garth Wedemire, Director
Carl Adam Lehmann, Alternate

DANISH
Gert Mossin
DUTCH
A.A.T. de Schepper
J. D. HOOKER
Sri Keshab C. Pradham
SCOTTISH
David Stark
SWEDISH
Stefan Salomonson
NON CHAPTER



 Contact the American Rhododendron Society